Quercus zapowiada zmianę stylu

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Funduszom akcji giełdowego towarzystwa nie wiedzie się najlepiej. To nauczka, ale efekty przyjdą najwcześniej w kolejnej hossie.

Wytransferowanie obligacji GetBacku uratowało wyniki funduszy Ochrony Kapitału i Multistrategy, oferowanych przez Quercus TFI, powodów do zadowolenia nie mają natomiast posiadacze jednostek funduszy inwestujących w akcje. Quercus Global Grotwh, który powstał w maju 2017 r. i inwestuje w akcje na rynkach globalnych, od tego czasu zarobił 0,6 proc., wobec średniej na poziomie 6 proc. w grupie funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych. Quercus Selektywny (to fundusz absolutnej stopy zwrotu), za ostatnie 12-miesięcy ma stratę w wysokości 8 proc., a za trzy lata — wynik bliski zeru. Quercus Agresywny, inwestujący w polskie akcje (ma aktywa warte 329 mln zł), w rok stracił prawie 15 proc. (dwa razy więcej od średniej), co plasuje go pod koniec stawki w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych. Strata za trzy lata również jest niemal dwukrotnie większa od średniej.

Sebastian Buczek, prezes i wiodący akcjonariusz towarzystwa, tłumaczy wyniki specyficznym stylem zarządzania, który w tej hossie nie zdał egzaminu.

— Każda firma czy zarządzający ma swój styl. My inwestujemygłównie w średnie i mniejsze spółki, typu value, czyli nisko wyceniane i wypłacające dywidendy, a nie typu growth, czyli takie, które szybko się rozwijają. Od 2014 r. strategia typu growth jest zdecydowanie lepsza. My jesteśmy poniekąd na drugim biegunie — przyznaje Sebastian Buczek, który dodaje, że szybka zmiana stylu nie jest wcale taka łatwa.

— Musielibyśmy sprzedać akcje, które mają wskaźnik cena/zysk na atrakcyjnym poziomie, i kupić takie, które mają wskaźnik w przedziale 20-30, i liczyć na to, że takie walory będą nadal drożały — mówi Sebastian Buczek.

Jak jednak zastrzega, ostatnie lata dały jednak nauczkę i przed kolejnym cyklem towarzystwo będzie mieć w ofercie także strategie typu growth. Do spółek nisko wycenionych i atrakcyjnych dywidendowo prezes Quercusa zalicza m.in. konkurenta — Altus TFI (którego Quercus jest akcjonariuszem).

— Warto zwrócić uwagę, że w wycenie giełdowych TFI nie ma wpisanego scenariusza konsolidacji, a są olbrzymie korzyści na poziomie kosztów, jakie można z tego tytułu uzyskać. Czas pokaże, czy będą kolejne transakcje — dodaje Sebastian Buczek. W poniedziałek notowania akcji Quercusa mocno odbiły po wcześniejszych dużych spadkach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu