Qumak - Sekom: wzrost notowań ma bardzo solidne podstawy

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 11-04-2007, 00:00

W cieniu spekulacyjnych szaleństw kursów małych spółek można jeszcze znaleźć firmy, których wzrosty są poparte wartością fundamentalną. Wydaje się, że jedną z nich jest Qumak-Sekom. O potencjale wzrostowym jego akcji może świadczyć nie tylko systematyczny rozwój i atrakcyjna na tle sektora wycena wskaźnikowa. Qumak-Sekom jest idealnym obiektem do przejęcia lub konsolidacji.

Od końca lutego kurs spółki wzrósł o ponad 35 proc., podczas gdy WIG w tym czasie zyskał 15 proc. Notowania rozpędziły informacje o nowych kontraktach (np. z ZUS o rekordowej dla firmy wartości niemal 25 mln zł), próg 5 proc. głosów przekroczyła kolejna instytucja — PZU OFE i łącznie w akcjonariacie dominują cztery fundusze. Dodatkowo członkowie władz spółki nabywali akcje po jakieś 10 zł, co świadczy o tym, że menedżment wierzy w perspektywy firmy. Analitycy szacują, że w tym roku przychody firmy przekroczą 200 mln zł (dynamika sprzedaży 25 proc.), a czysty zysk wyniesie co najmniej 7 mln zł (o 50 proc. więcej niż w 2006 r.). Spółka może pochwalić się wypełnionym portfelem zamówień na ten rok.

Kojarzone przede wszystkim z informatyką przedsiębiorstwo ma znacznie szerszy profil działalności. Chodzi o technologię tzw. inteligentnych budynków. Przykład to niedawno zdobyty kontrakt z ZUS, który obejmuje również wykonanie instalacji średniego i niskiego napięcia, oświetlenie budynku oraz dostawę i montaż agregatów prądotwórczych wraz z podziemnymi zbiornikami paliwa. Taki model sprawia, że firma korzysta również na dobrej koniunkturze budowlanej. Ożywienie w tym sektorze poprawi jej marże, które dotychczas nie imponowały. Spółka zapowiada, że będzie dążyć do osiągnięcia rentowności netto na poziomie 5 proc. w ciągu dwóch lat. Dotychczas marża wynosiła około 3 proc. Jej atutem jest to, że zdobywa ona kontrakty samodzielnie w przetargach, nie oglądając się na zastój w branży. Wiele firm informatycznych skarży się na zastój w kontraktach.

Najpopularniejszy wskaźnik P/E po wynikach z ubiegłego roku dla Qumak-Sekom wynosi 27 przy 30,65 dla giełdowej branży informatycznej. Wycena spółki na tle branży pozostaje więc atrakcyjna. Qumak-Sekom nie ma inwestora branżowego. Tymczasem w branży informatycznej trwa konsolidacja. Spółka może więc być przejęta lub połączyć się z innym podmiotem. Warto przypomnieć, że powstała dzięki fuzji dwóch firm. Jaka firma uzupełniałaby profil Qumak-Sekom? Specjalizująca się w integracji systemów teleinformatycznych dla podmiotów związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, bankowym oraz prze- mysłowym, a także produkująca własne oprogramowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Qumak - Sekom: wzrost notowań ma bardzo solidne podstawy