Qumak wygrywa ze Ster-Projektem

Mariusz Zielke
14-07-2005, 00:00

Straż Graniczna rozstrzyga przetarg na budowę centrum danych za 40 mln zł. Na razie wygrywa Qumak, ale Ster-Projekt protestuje.

Kolejne duże zamówienie finansowane z funduszy unijnych w Straży Granicznej. Tym razem chodzi o budowę centrum przetwarzania danych, na które z Funduszu Schengen możemy dostać 40 mln zł. Przetarg na ten projekt dobiega końca. Wygrywa warszawska firma Qumak-Sekom, która zażądała za wykonanie tego projektu 39 mln zł. Zaprotestował jednak droższy (oferta na 48 mln zł) Ster-Projekt. Spółka zarzuciła Qumakowi złamanie procedur.

— Zarzuty są wydumane i nieprawdziwe. Konkurent stwierdził, że popełniliśmy trzy uchybienia formalne, ale to nieprawda. Między innymi zarzucono nam, że nie dołączyliśmy do oferty zaświadczenia o niekaralności jednego z członków zarządu oraz zaświadczenia o płaceniu składek na ZUS. Tymczasem te dokumenty są prawidłowe i dołączone do oferty — poinformował nas pracownik Qumak-Sekom.

Ster-Projekt, również nieoficjalnie, twierdzi, że znalazł w ofercie konkurenta wiele błędów, nie tylko proceduralnych. Zdaniem tej firmy, także postępowanie zamawiającego było niezgodne z ustawą.

— Podstawowy zarzut przeciw zamawiającemu dotyczy sposobu komunikacji z oferentami i ich nierównego traktowania. Oferta Qumaka zawiera natomiast błędy i uproszczenia techniczne oraz formalne — mówi pracownik Ster-Projektu.

Dlaczego w tak dużym przetargu wpłynęły tylko dwie oferty?

— Centra danych to skomplikowane projekty, których w Polsce jest niewiele. Również na świecie tylko kilka firm zajmuje się budową i wyposażeniem takich obiektów — uzasadnia osoba zbliżona do projektu.

Największe projekty centrów danych przeprowadziła u nas Telekomunikacja Polska. Dwa takie obiekty za blisko 150 mln zł buduje dla niej Ster-Projekt (w ostatnim przetargu także miał tylko jednego rywala i wygrał).

Dzięki funduszom unijnym Straż Graniczna poza centrum danych ma m.in. wybudować systemy ochrony granic morskich i lądowych warte łącznie blisko 400 mln zł (około 90 mln EUR) oraz rozbudować sieć teleinformatyczną (ponad 30 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Qumak wygrywa ze Ster-Projektem