Czytasz dzięki

Rachunkowość, ryczałt w 2017 r.

opublikowano: 27-12-2016, 22:00

W rachunkowości większość zmian dotyczy szczególnie największych firm. Przyjdzie im w sprawozdaniach wykazywać działania na rzecz CSR.

Informacje w sprawozdaniach

Duże firmy czeka sporo nowych obowiązków. Niektóre będą musiały w sprawozdaniu z działalności (w formie oświadczenia) lub w odrębnym sprawozdaniu ujawniać ważne informacje niefinansowe. Mają dotyczyć przejawów społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), czyli zagadnień społecznych, środowiska naturalnego, kwestii pracowniczych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Spółka, która nie prowadzi polityki w którejś z tych spraw, będzie musiała o tym poinformować i to wytłumaczyć w sprawozdaniu. W wyjątkowych przypadkach będzie można pominąć w oświadczeniu o informacjach niefinansowych te, które dotyczą oczekiwanych zdarzeń lub spraw będących przedmiotem toczących się negocjacji. To będzie możliwe, pod warunkiem że zgodnie z uzasadnioną opinią kierownika jednostki oraz członków rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego, ujawnienie takich danych miałoby istotnie szkodliwy wpływ na sytuację rynkową firmy. Takich informacji nie można jednak będzie pominąć, jeżeli uniemożliwi to prawidłową i obiektywną ocenę rozwoju, wyników i sytuacji przedsiębiorstwa oraz wpływu jego działalności na zagadnienia z zakresu CSR. Jednostki mikro- i małe mogą nie wykazywać w sprawozdaniu z działalności kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności związanych z działalnością jednostki oraz informacji dotyczących zagadnień pracowniczych i środowiska naturalnego. W sprawozdaniu ma też pojawić się krótki opis modelu biznesowego firmy, opis polityki prowadzonej w danym zakresie, jej rezultatów oraz czynników ryzyka i sposobu zarządzania ryzykiem w kwestiach niefinansowych, a także przedstawienie niefinansowych kluczowych wskaźników efektywności związanych z daną działalnością. Nowe wymagania informacyjne obejmą jednostki działające głównie na rynku finansowym (np. banki, zakłady ubezpieczeń) oraz grupy kapitałowe.

Nowy limit dla ksiąg...

Od 2017 r. zmienia się granica obrotów, zwalniająca z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Limit rocznych przychodów netto, powyżej których wymagana jest pełna rachunkowość, podwyższono z 1,2 mln EUR do 2 mln EUR.

...i dla ryczałtu ewidencjonowanego

Wyższy też będzie próg przychodów, którego nieprzekroczenie uprawnia do opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym. Wzrośnie ze 150 tys. EUR do 250 tys. EUR. Obecny próg obowiązuje od 2008 r.

Przepisy

• Ustawa z 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (ustawa czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw). • Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (ustawa czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw).

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy