Nowe przepisy: nieco ułatwień, sporo utrudnień

opublikowano: 27-12-2016, 22:00

Prawo 2017: Jak od lat, i tym razem najbardziej zmienią się przepisy podatkowe, m.in. pojawi się nowa stawka w CIT

Lekko nie będzie. Taki wniosek nasuwa się po podsumowaniu zmian prawa, które zaczną obowiązywać przedsiębiorców z początkiem nowego roku. Prezentujemy je obok w dużym skrócie, ale już z niego widać wyraźnie, że szczególnie niełatwe czasy nastaną przy rozliczaniu podatków — zarówno dochodowych (od osób prawnych i fizycznych, czyli CIT i PIT), jak i od towarów i usług (VAT). Wielu uciążliwych dla podatników rozwiązań raczej nie zrekompensuje nowa stawka CIT w wysokości 15 proc., sprezentowana najmniejszym i początkującym na rynku firmom. Start w 2017 r. dla wielu przedsiębiorców oznacza wypełnianie nowych obowiązków, które mają służyć uszczelnianiu systemu podatkowego i walce z nadużyciami, pozbawiającymi kasę państwową dochodów. Podobne cele przyświecają zaostrzeniu kryteriów, których spełnienie pozwala korzystać z preferencyjnych rozwiązań, np. z krótszego okresu oczekiwania na zwrot nadpłaconego VAT. Łatwo będzie można nawet stracić wpis w rejestrze tego podatku, wystarczy uczestniczyć w obrocie towarami, uznanym przez fiskusa za naruszający prawo. Wbrew pozorom, w niektórych przypadkach także interpretacje podatkowe nie będą działać tak ochronnie jak dotychczas, zwłaszcza starsze. Wygląda na to, że poczynania przedsiębiorców znajdą się pod większym niż do tej pory kontrolnym działaniem fiskusa. Czeka też ich nowy rodzaj kontroli prowadzonych przez inny organ, inspekcję pracy. Ma ona badać, jak firmy wywiązują się z obowiązku wynagradzania zleceniobiorców i osób na tzw. samozatrudnieniu według minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 zł. Nie można jednak nie zauważyć, że styczeń 2017 r. przyniesie też trochę ułatwień, w tym także w podatkach.

Zobacz więcej

Public domain, via Flickr

Podatki dochodowe - PIT, CIT >>>

Podatek od towarów i usług (VAT) >>>

Prawo pracy >>>

Prowadzenie działalności >>>

Rachunkowość, ryczałt >>>

 

 

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu