Raczyńska może zastąpić Wildsteina? - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2006, 07:54

Padło sondażowe pytanie, czy w głosowaniu będę za odwołaniem prezesa TVP Wildsteina i powołaniem na jego miejsce Małgorzaty Raczyńskiej - mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z członków rady nadzorczej TVP.

Padło sondażowe pytanie, czy w głosowaniu będę za odwołaniem prezesa TVP Wildsteina i powołaniem na jego miejsce Małgorzaty Raczyńskiej - mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z członków rady nadzorczej TVP.

"Padło to latem, podczas zamieszania wokół prezesa, gdy rada miała głosować nad wnioskiem o jego odwołanie. Wniosek przepadł, pytanie o ewentualną zamianę zostało" - dodaje rozmówca dziennika.

Dymisji Wildsteina domagają się LPR i Samoobrona niezadowolone z tego, jak są pokazywane w TVP, i z tego, że prezes blokuje nominacje ich ludzi na stanowiska w telewizji publicznej.

Rzecznik PiS europoseł Adam Bielan potwierdza, że zeszłym tygodniu podczas wewnętrznej narady premier Kaczyński mówił, że Samoobrona żąda głowy Wildsteina, ale zapewniał, że PiS nie ustąpi w tej sprawie. Choć Bielan nie ukrywa, że PiS też ma zastrzeżenia do sposobu, w jaki TVP o niej informuje - pisze gazeta.

Wygląda na to, że jeśli PiS ulegnie, to najpoważniejszym kandydatem tej partii na miejsce Wildsteina mogłaby być szefowa telewizyjnej "Jedynki" Małgorzata Raczyńska.

Raczyńska za poprzedniego prezesa TVP Jana Dworaka pracowała w redakcji publicystyki TVP1. Fotel dyrektora "Jedynki" zawdzięcza poparciu braci Kaczyńskich, z którymi jest od dawna blisko związana, o czym sama wspomina publicznie.

Wildstein, by dostać zgodę Jarosława Kaczyńskiego na objęcie fotela prezesa TVP, musiał Program I oddać właśnie Raczyńskiej.

Według nieoficjalnych informacji latem chciał ją odwołać, m.in. dlatego, że nie zgadzała się na proponowaną przez Wildsteina nominację Andrzeja Mietkowskiego na szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Traciła przez to kontrolę nad "Wiadomościami". Jednak to starcie Wildstein wygrał i to jego zaufany człowiek - Mietkowski - jest szefem TAI.

Dlaczego - z punktu widzenia PiS - Raczyńska miałaby być lepsza niż obecny prezes? Razem dokonali widocznego skrętu telewizji publicznej w prawo, szczególnie w programach publicystycznych. Wprowadzili na antenę "Jedynki" wielu prawicowych publicystów, np. Rafała Ziemkiewicza, który krytykę poczynań braci Kaczyńskich nazywa "antypisowską histerią" i "małpim rozumem" - podaje przykłady "Gazeta Wyborcza".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Raczyńska może zastąpić Wildsteina? - prasa