Rada nadzorcza PKN wysłucha wyjaśnień

Paweł Janas
opublikowano: 26-08-2003, 00:00

Dzisiaj rada nadzorcza PKN Orlen wysłucha wyjaśnień członków zarządu spółki w sprawie stawianych im przez media zarzutów. Tymczasem rynek nadal spekuluje o możliwości odwołania w czwartek ze stanowiska prezesa Zbigniewa Wróbla.

Dziś w siedzibie PKN Orlen odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej płockiego giganta. Zarząd spółki ma przedstawić członkom rady wyjaśnienia dotyczące informacji, które pojawiły się niedawno w tygodniku „Newsweek”. Jego dziennikarze sformułowali szereg poważnych zarzutów przeciwko członkom zarządu, w tym prezesowi Zibgniewowi Wróblowi. Chodziło m.in. o podejrzenie manipulowania kursem akcji spółki.

Kolejne posiedzenie rady zaplanowano już na 28 sierpnia. Od kilku dni rynek wrze od informacji, że podnoszone przez media zarzuty mogą być podstawą zmian na stanowisku prezesa spółki.

— W programie rady nie ma takiego punktu, co nie oznacza, że nie może zostać wprowadzony. Do tego potrzebne jest jednak kworum — mówi osoba związana z branżą.

Wśród potencjalnych następców Zbigniewa Wróbla wymienia się m.in. obecnego wiceprezesa Krzysztofa Kluzka (poprzednio w grupie PZU) oraz Macieja Giereja, szefa rady nadzorczej PKN Orlen i prezesa Nafty Polskiej. Wśród rozważanych kandydatów miał być podobno nawet Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. Zbigniew Wróbel unika komentarzy w tej sprawie. Na wczorajszej konferencji prasowej, poświęconej jakości paliw, pojawił się tylko na chwilę.

Tymczasem wczoraj Sławomir Golonka, wiceprezes PKN Orlen, powiedział, że płocka spółka chce w ciągu trzech lat zwiększyć wartość rynkową firmy z 2 do 4 mld USD.

— Chcemy, by spółka generowała większy strumień wolnego pieniądza. Możemy to osiągnąć dzięki oszczędnościom operacyjnym i kapitałowym. Podjęte działania obejmą głównie obszary związane z naszą grupą kapitałową, handlem detalicznym oraz infrastrukturą logistyczną — wyliczał Sławomir Golonka.

Poinformował także, że PKN Orlen zamierza w ciągu miesiąca przekazać do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) program utworzenia koncernu środkowoeuropejskiego. Wcześniej władze spółki deklarowały, że taki dokument przedstawią do końca sierpnia.

W pierwszej połowie lipca Piotr Czyżewski, minister skarbu, informował, iż resort zamierza zainicjować utworzenie środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, w którym główna rola przypadłaby PKN Orlen. MSP wystąpiło do zarządu płockiej spółki o przedstawienie koncepcji takiego koncernu. Wśród potencjalnych zagranicznych partnerów PKN Orlen wymieniano węgierski MOL oraz czeski Unipetrol.

Tymczasem PKN Orlen, zmotywowany ogłoszonymi kilka tygodni temu kiepskimi wynikami Inspekcji Handlowej dotyczącej jakości paliwa na polskich stacjach benzynowych, zainaugurował program „Patrole jakości PKN Orlen”. Umożliwi on klientom orlenowskich stacji przeprowadzenie bezpośrednio na stacji badania tankowanego przez siebie paliwa. W ciągu trzech tygodni mobilne laboratoria badawcze odwiedzą 100 stacji, należących do płockiej spółki.

— Nasza firma przeznacza rocznie około 30-35 mln zł na kontrole jakości paliw — podkreślał wczoraj Sławomir Golonka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu