Rada obniżyła stopy bo niska inflacja utrwala się

23-10-2002, 16:05

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła niespodziewanie stopy procentowe o 50-100 punktów bazowych. W komunikacie przygotowanym na konferencję prasową Rada podała, że za jej decyzją stoi ocena iż inflacja utrwala się na niskim poziomie.

Od czwartku główna stopa rynkowa wynosić będzie 7,0 procent, o 50 punktów bazowych mniej niż przed wejściem w życie decyzji RPP. Stopa lombardowa spadnie o 100 punktów bazowych do 9,0 procent.

"W październiku obserwuje się utrwalenie niskiego poziomu inflacji. Utrzymują się czynniki ograniczające wzrost inflacji w przyszłości" - podała w środę RPP.

Inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 1,3 procent licząc rok do roku z 1,2 procent w sierpniu, zaś cztery z pięciu wskaźników inflacji bazowej we wrześniu spadły.

Rada uważa, że skala zagrożeń ze strony czynników monetarnych dla przyszłej inflacji jest niska i że poprawiły się oczekiwania inflacyjne. Jednak RPP podała też, że istnieją czynniki mogące zagrażać stabilizacji niskiej inflacji oraz mogące ograniczać wzrost potencjału produkcyjnego. Utrzymuje się niepewność co do wyniku budżetu w bieżącym roku i - pośrednio - także w przyszłym roku. Wskazała też na utrzymujące się wysokie ceny ropy.

RPP sądzi, że widać niewielką presję aprecjacyjną złotego.

"Słabą tendencję aprecjacyjną potwierdzają też realne kursy efektywne, szczególnie kurs skorygowany zmianami cen produkcji przemysłowej" - podała RPP.

Rada podała też, że w 2002 roku deficyt ekonomiczny może wynieść 5,8 procent PKB, o 0,3 procent powyżej szacunków Ministerstwa Finansów.

"Projekt budżetu państwa na 2003 rok ogranicza pole manewru w polityce pieniężnej i nie sprzyja trwałemu przyspieszeniu wzrostu gospodarki" - podała w osobnym komunikacie RPP.

Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 26-27 listopada.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rada obniżyła stopy bo niska inflacja utrwala się