Rada wzmacnia złotego kolejną podwyżką stóp

Marek Wołos
opublikowano: 31-01-2008, 00:00

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaskoczyła, podnosząc wczoraj stopy procentowe o 25 pkt baz. Ten ruch pomógł wycenie naszej waluty. Notowania dolara spadły do 2,44 zł, a euro zniżkowały w okolice 3,61 zł.

Komunikat RPP był podobny do poprzedniego. Rada obawia się, że w średnim okresie inflacja znajdzie się powyżej celu, a kształtować ją będzie presja płacowa. Oznacza to, że RPP jest zdeterminowana do dalszych podwyżek stóp. Długotrwała dyskusja na środowym posiedzeniu świadczy, że rada jest daleka od jednomyślności. Możliwe zatem, że coraz mniejsza liczba członków głosuje za podwyżkami stóp procentowych. Gdyby w marcu nie doszło do kolejnej podwyżki stóp w Polsce, to rynek złotego może czekać głębsza korekta spadkowa. Przesunięcie decyzji RPP o kilka miesięcy skłoni inwestorów grających złotym, stosujących carry trading, do realizacji zysków.

Marek Wołos

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane