Radom rusza z projektem za 220 mln zł

Anna Pronińska
opublikowano: 01-06-2010, 00:00

Dzięki PPP miasto chce mieć stadion i halę. To karkołomne, ale wykonalne zadanie — ocenia ekspert.

Dzięki PPP miasto chce mieć stadion i halę. To karkołomne, ale wykonalne zadanie — ocenia ekspert.

Samorząd Radomia (woj. mazowieckie) ogłosił przetarg w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). To kolejne po Olsztynie czy Szczecinie miasto, które chce rozbudować infrastrukturę sportową, korzystając z takiego modelu współpracy. W Radomiu mają powstać stadion miejski na 16 tys. miejsc, hala widowiskowo-sportowa na 5-6 tys. osób (spełniająca wymagania międzynarodowych federacji sportowych w takich dyscyplinach, jak piłka ręczna, koszykówka czy siatkówka) oraz parkingi. O zarysie tych planów "PB" pisał po raz pierwszy w marcu.

— Sądzimy, że jeszcze w tym roku uda się nam wyłonić partnera do tego przedsięwzięcia — ocenia Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.

Koszt inwestycji jest szacowany na 220 mln zł netto. Unia nie dokłada ani grosza. Władze miasta liczą, że całe ryzyko finansowe weźmie na siebie wyłoniony w przetargu partner prywatny. Wkładem miasta będą ponad 8 ha gruntu pod inwestycję, a potem — opłaty za dostępność.

— Na świecie w PPP buduje się obiekty sportowe, ale zazwyczaj partner publiczny musi się jakoś zaangażować w przedsięwzięcie i także ponieść ryzyko. Inwestycja w Radomiu będzie karkołomnym i bardzo trudnym zadaniem, ale może się udać. Na pewno potrzebne będą szczegółowa analiza i biznesplan — uważa Jolanta Kalecińska, partner w kancelarii White Case.

Zainteresowane firmy mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 30 czerwca. Do składania ofert maksymalnie będzie zaproszonych siedem podmiotów.

Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, realizacja oraz finansowanie zamówienia wraz z pełnym wyposażeniem powstających obiektów sportowych. Miasto zakłada także, że będzie on utrzymywać i zarządzać obiektami przez 25 lat. Samorząd obiecuje wnosić roczne opłaty za dostępność, a prywatny partner ma zarabiać m.in. na imprezach sportowych i koncertowych. Umowa ma trwać 30 lat. Władze miasta zakładają, że zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych nie będzie dłuższe niż trzy-cztery lata.

Informacji o przetargu na budowę infrastruktury sportowej w Radomiu udziela Eugeniusz Kaczmarek z gminy miasta Radom, tel.: +48 483620471,

e-mail: inwest@umradom.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu