Radpol stawia na ciepło

  • Anna Pronińska
opublikowano: 01-07-2013, 00:00

Przejęcie Finpolu pozwoli giełdowej grupie mocniej wejść w sektor ciepłowniczy, który ma spory potencjał.

Za 10 mln zł giełdowy Radpol, producent wyrobów termokurczliwich, kupił od Dalkii 100 proc. udziałów w firmie Finpol, specjaliście od kompletnych systemów preizolowanych do budowy sieci ciepłowniczych. — To kamień milowy w rozwoju grupy i wzmocnienie w segmencie ciepłowniczym — mówi Andrzej Sielski, prezes Radpolu. Wylicza, że dzięki akwizycji zwiększy się baza klientów i znacznie wzrośnie eksport systemów ciepłowniczych Radpolu. Finpol ma też zagwarantowane zamówienia z Dalkii na najbliższe 4,5 roku, warte 82 mln zł.

Prezes Radpolu wierzy, że przejęcie się opłaci, bo w segmencie ciepłowniczym szykują się inwestycje. Pilna wymiana rur może pochłonąć nawet 700 mln zł. Kolejny 1 mld zł zainwestuje w sieci w ciągu 7 lat Dalkia Warszawa. Pulę do wzięcia powiększy też 300 mln zł z rynku rur preizolowanych. Zdaniem Jacka Szymczaka, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP), branża ma potencjał.

— Na rynku systemów ciepłowniczych mimo ograniczonych możliwości finansowych przedsiębiorstw dużo się dzieje.Kilkadziesiąt firm skorzystało z unijnego programu dotacji dla branży. Zainwestowały ponad 700 mln zł w sieci ciepłownicze, ale nadal są potrzebne inwestycje w źródła ciepła, sieci i węzły — mówi Jacek Szymczak.

Podkreśla, że trudno przewidzieć dynamikę rozwoju rynku ciepłowniczego w Polsce, bo jest wiele niewiadomych.

— Wśród nich kwestie prawne. Wciąż czeka trójpak energetyczny i nie wiemy, jak będzie wyglądać nowa perspektywa finansowa na lata 2014-20 — ile pieniędzy i w jakiej formie będzie skierowanych do ciepłownictwa — tłumaczy prezes IGCP. Szacuje, że co najmniej 20 proc. sieci ciepłowniczych w Polsce trzeba wymienić, bo są starsze niż 30 lat. Obecnie mamy 19,7 tys. km sieci, z czego połowa jest w starej technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu