Rafako ma pomysł na „dwusetki”

Raciborska firma chce za 40-60 mln zł uelastyczniać stare bloki węglowe, tzw. dwusetki. Bez tego nie dadzą rady stabilizować OZE.

O losach „dwusetek”, czyli węglowych rzęchów, dyskutuje się już od kilku lat. Chodzi o bloki węglowe o mocy 200 MW, których między 1961 i 1983 r. wybudowano w Polsce ponad 60. Około 50 tych energetycznych staruszków pracuje do dziś i pełni ważną funkcję w polskim systemie elektroenergetycznym. Jednocześnie ze względu na europejskie wymogi środowiskowe,a także trendy związane z rozwojem zielonej energii, muszą wybrać: wyłączenie lub modernizacja.

Akcja i reakcja

Jeśli będzie to modernizacja, to Rafako ma ofertę. Za 40- 60 mln zł proponuje, że zwiększy przede wszystkim elastyczność takiego bloku, by mógł skuteczniej współpracować z odnawialnymi źródłami energii (OZE), potrzebującymi stabilizacji. Chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu rozruchu i wzrost sprawności.

— Z 47 takich bloków, które pracują teraz w Polsce, ok. 30 może podlegać takiej modernizacji. Naszym celem jest zdobycie ok. jednej trzeciej tego rynku — zapowiada Agnieszka Wasilewska-Semail, wiceprezes Rafako.

Oferta wykluwa się w ramach projektu NCBR „Bloki 200+”. Rafako, wraz z Siemensem jako partnerem, jest jednym z trzech konsorcjów, które opracowały rozwiązanie zwiększające elastyczność dwusetek. Komercyjnie Rafako będzie gotowe z ofertą w połowie przyszłego roku. Rafako szacuje, że program modernizacji powinien być zrealizowany w latach 2021-26.

Inwestor w tle

Rafako to notowany na giełdzie producent kotłów energetycznych, z fabryką w Raciborzu. 33 proc. jego akcji ma PBG, która jest w tarapatach finansowych i w grudniu zawnioskowała o otwarcie postępowania sanacyjnego. Państwowy fundusz PFR ma prawie 10 proc. akcji. Paweł Jarczewski, który od końca zeszłego roku jest prezesem Rafako, zapowiadał ostatnio, że rozważy poszukiwanie inwestora dla firmy, „co kierunkowo potwierdzi z akcjonariuszami”.

Rafako kooperuje głównie z firmami kontrolowanymi przez skarb państwa. Jego flagowym projektem jest obecnie budowa bloku węglowego w elektrowni Jaworzno, kontrolowanej przez Tauron. Głównym bankiem finansującym Rafako jest państwowy PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu