Raiffeisen wyprowadzi kapitał

opublikowano: 15-09-2016, 22:00

Kto da więcej, okaże się za 5 lat — PZU ma do zaoferowania znajomy warszawski parkiet, a Raiffeisen Centrobank fundusz z Luksemburga.

Gdyby miało być tylko swojsko, więcej uwagi zwróciłby „Świat zysków” w PZU, ale pod względem udziału inwestora w zysku Centrobank wygrałby w przedbiegach. W ramach ubezpieczenia strukturyzowanego partycypacja w stopie zwrotu zostanie ustalona w przedziale 50-80 proc., natomiast sam zysk będzie zależał od średniego wyniku z 20 dni obserwacji indeksu WIG20.

Jeśli spółki z rodzimej giełdy nie zawiodą inwestora, po pięciu latach będzie mógł liczyć na bonus — w przeciwnym razie odzyska zainwestowany kapitał w całości albo w części, jeśli wcześniej skończy mu się cierpliwość. W zależności od wariantu produktu wymagana może być opłata wstępna wysokości 1 proc., natomiast opłaty likwidacyjnej można się spodziewać w obu przypadkach — 0,25 proc. za każdy miesiąc, który pozostałby do dnia zamknięcia.

Same warianty „Świata zysków” różnią się przy tym i progiem wejścia, i oczekiwaniami co do metryki samego klienta, bo dla osób w wieku 70-80 lat dostępna jest tylko wersja z minimalną składką 20 tys. zł. Mając mniej lat — ale nie mniej niż 13 — można wpłacić albo od 10 tys. zł bez opłat, albo od 6 tys. do 10 tys. zł bez grosza, ale trzeba się liczyć ze wspomnianą opłatą 1 proc.

O upływie lat nie będą przypominały certyfikaty w Centrobanku, bo poza wstępną informacją o pięcioletnim horyzoncie wzmianki o wieku nie rzucają się w oczy. Zamiast tego regulamin na pierwszy plan wysuwa chwytliwie brzmiącą 104,5-procentową gwarancję, którą można rozumieć dosłownie — po pięciu latach, za każdy certyfikat kupiony za 1 tys. zł, należało się będzie 1045 zł. W najlepszym przypadku należało się będzie więcej, ale to już w rękach zarządzających funduszem z Luksemburga.

„Aktywna inwestycja III” ma być aktywna właśnie dlatego, że instrument bazowy to fundusz Ethna-Aktiv inwestujący teraz głównie w obligacje, a po około 20 proc. w rynek walutowy i akcje. W dniu wykupu udział inwestora we wzroście funduszu będzie całkowity, natomiast wcześniej certyfikat będzie mógł być notowany na GPW, ale jego wartość niekoniecznie wyniesie obiecane 1045 zł.

Cena emisyjna to 1 tys. zł, ale minimalna wielkość zapisów to 5 certyfikatów przy opłacie subskrypcyjnej do 15 zł. Chociaż w wakacje wykres Ethny wspiął się dość ostro do poziomu najwyższego od kilku miesięcy, 2016 i tak nie wypada najlepiej, a roczna strata wynosi 3,6 proc. Licząc na odbicie do jesieni 2021 r., można się zapisać do końca września — czyli do dnia, w którym mija okres subskrypcji na „Świat zysków” w PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu