Rainbow inwestuje w hotele 60 mln zł

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Drugi co do wielkości touroperator buduje się w Grecji i testuje Litwę. Wkrótce zdecyduje, z którym bankiem będzie współpracować

Lato, nawet w Grecji, już się skończyło, ale to nie znaczy, że touroperatorzy mają labę. Przynajmniej nie giełdowy Rainbow, który zaczyna prace budowlane.

W przyszłym roku rynek będzie rósł o 10-16 proc., a my — w tych okolicach — mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbowa. To skromne prognozy, bo biuro w przedsprzedaży lata 2018 zanotowało już prawie 40-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w 2016 r. firma rosła szybciej od rynku.
Zobacz więcej

KONSERWATYWNY PREZES:

W przyszłym roku rynek będzie rósł o 10-16 proc., a my — w tych okolicach — mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbowa. To skromne prognozy, bo biuro w przedsprzedaży lata 2018 zanotowało już prawie 40-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w 2016 r. firma rosła szybciej od rynku. [FOT. ARC]

— Od dwóch lat działa nasz czterogwiazdkowy hotel na wyspie Zakynthos. Kupiliśmy dwie okoliczne działki. W tym roku dobudujemy pawilon z 50 pokojami, w przyszłym — drugi. Każdy pawilon to 10 mln zł — mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbowa. Umowę dotyczącą przejęcia dwugwiazdkowego obiektu za długi Rainbow podpisał w maju 2015 r. i zapowiedział 1,65 mln EUR inwestycji w modernizację. Hotel już przynosi firmie zyski.

Więcej archipelagów

— Na tej samej wyspie kupiliśmy we wrześniu dwugwiazdkowy 50-pokojowy hotel położony na dużej działce o powierzchni 11 tys. mkw. Zaczynamy go remontować, a de facto budować od nowa. Powstanie obiekt 5-gwiazdkowy z 200 pokojami. To duża inwestycja, potrwa dwa sezony zimowe, więc hotel będzie gotowy na lato 2019 r. Szacujemy, że będzie kosztować około 40 mln zł — mówi Grzegorz Baszczyński. Zakupy działek i początek inwestycji touroperator finansuje samodzielnie.

— 70 proc. pokryjemy z kredytów bankowych. Rozmawiamy z czterema bankami, w tym BGK. Oferta banku rozwoju jest dość atrakcyjna cenowo, ale wiąże się z nieco bardziej skomplikowanymi procedurami administracyjnymi. W ciągu 10 dni podejmiemy decyzję, z którym bankiem nawiążemy współpracę — zapowiada prezes Rainbowa.

Spółka jest ponadto w trakcie rozmów z właścicielami dwóch hoteli: na Krecie i na Kos. — Przynajmniej w jednym wypadku nie będziemy kupować obiektu, tylko go wynajmować. Nie chcemy nadmiernie obciążać się kredytami, dlatego w przyszłości być może zmienimy model: podpiszemy umowę wynajmu hotelu na 10-15 lat. Wtedy nawet jeśli zainwestujemy w hotel, koszty się zamortyzują — mówi Grzegorz Baszczyński.

Litewski czarter

Poza Grecją spółka prężnie działa na Litwie. Na początku grudnia będzie tam rozprowadzać katalogi z ofertą dla mieszkańców tego kraju. — Od przyszłego sezonu letniego, czyli kwietnia 2018 r., uruchomimy jeden czarter. Obecnie sprzedajemy na Litwie polską ofertę przez partnerów, podobnie jak np. Itaka.

Chcemy spróbować, czy sprawdzą się wyjazdy przygotowane specjalnie dla Litwinów — loty z Wilna, a na miejscu rezydent mówiący w ich języku. W pierwszym roku działalności liczymy na 3 tys. klientów. Jeśli czarter okaże się sukcesem, rozwiniemy ten pomysł — mówi Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbowa. Litewscy klienci będą mieszkać w tych samych hotelach co polscy. Rainbow liczy na ściągnięcie także Białorusinów. Pierwsza oferta od polskiego touroperatora to wakacje w Grecji.

— Samolot będzie latać do Salonik, skąd sięgniemy na Riwierę Olimpijską i Chalkidiki. Dziś działające na Litwie biura podróży proponują wyjazdy głównie do Egiptu i Turcji, czyli tańszych miejsc. Grecja może spodobać się nieco zamożniejszym turystom — mówi Remigiusz Talarek. Rainbow wejdzie z ofertą do nowego kraju na początku grudnia.

— Kończymy druk katalogów — twierdzi wiceprezes. Na Litwę, Łotwę i do Estonii miała też wejść Itaka, która planowała przejęcie firmy Novaturas, największego w krajach bałtyckich touroperatora. Na początku listopada okazało się, że do transakcji nie dojdzie. Rainbow miał w 2016 r. 1,0 mld zł przychodów, podczas gdy lider rynku, Itaka — niemal 1,8 mld zł. Giełdowy touroperator w trzech kwartałach tego roku zanotował 1068,2 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 24,7 proc., a zysk z działalności touroperatorskiej wyniósł 49,3 mln zł (plus 67,1 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rainbow inwestuje w hotele 60 mln zł