„Rajd na rudzie żelaza ma jeszcze potencjał”

Ruda żelaza, której notowania odbiły od początku roku o 36,2 proc., ma potencjał dalszego umocnienia w długim terminie, ocenia Jason Schenker z ośrodka Prestige Economics.

Wyświetl galerię [1/2]

Ruda żelaza

Bloomberg

W drugiej połowie roku ceny rudy żelaza z dostawą do chińskiego portu Qingdao ukształtują się na średnim poziomie 60 USD za tonę, by w przyszłym roku wynieść przeciętnie 62 USD, a w 2018 r. – 72 USD, zapowiedział w rozmowie z Bloombergiem Jason Schenker prezes Prestige Economics. Specjalista jeszcze w październiku 2015 r. przewidział rajd, który m.in. dzięki wyjściu chińskiej produkcji stali na rekord od początku roku podbił ceny rudy o 36,2 proc. Jego zdaniem notowania surowca, które mają za sobą trzy spadkowe lata z rzędu, wspierać będzie stymulacja koniunktury w Chinach przez tamtejszy bank centralny oraz słabość dolara, w którym notowany jest surowiec.

- Dalsze łagodzenie polityki Fedu powinno wspierać notowania rudy żelaza, ponieważ nie tylko stymuluje ono amerykańską gospodarkę, ale także prawdopodobnie doprowadzi do osłabienia dolara. Skalę stymulacji monetarnej prawdopodobnie będą musiały zwiększyć też Chiny – powiedział Jason Schenker, który także najlepiej prognozował ceny metali w ankiecie Bloomberga na drugi kwartał.

Od początku roku gospodarka chińska zaczęła się stabilizować, a dzięki powrotowi dobrej koniunktury na tamtejszy rynek nieruchomości od dna zaczęły odbijać także ceny stali. W rezultacie ryzyko ponownego spadku cen rudy poniżej 50 USD za tonę mocno spada, dodawali w czwartkowym raporcie analitycy banku ANZ.


Notowania rudy żelaza z dostawą do Qingdao, w USD za tonę, za ostatnie 5 lat. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Rajd na rudzie żelaza ma jeszcze potencjał”