Rand najtańszy od 5 lat (WYKRES DNIA)

W czwartek południowoafrykańska waluta osłabiła się wobec dolara do najniższego poziomu od kryzysu finansowego.

Zobacz więcej

Notowania południowoafrykańskiego randa w USD. Źródło: Bloomberg.

Za dolara w RPA płaci się już 10,67 randa, o 1,5 proc. więcej niż dzień wcześniej. To najwięcej od naznaczonego kryzysem przełomu 2008 i 2009 r. Kolejną falę wyprzedaży południowoafrykańskiej waluty przyniosły słabe dane z Chin. Wskaźnik PMI dla przemysłu chińskiego wg banku HSBC spadł z 50,8 do 50,5 punktu. Chiny są najważniejszym odbiorcą południowoafrykańskich surowców i odbierają 12 proc. eksportu RPA.

- Waluty krajów emerging markets ogólnie się osłabiają przez ostatnie umocnienie dolara. Rynkowa płynność jest niska, przez co wahania kursów są przesadzone – komentował dla Bloomberga Ion de Vleeschauwer, główny dealer walutowy w banku Bidvest Bank.

Notowania południowoafrykańskiego randa w USD. Źródło: Bloomberg.

Tymczasem po 1,1 proc. skoku notowania dolara nad Wisłą skoczyły do najwyższego pułapu od trzech tygodni. Za dolara płaci się 3,047 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rand najtańszy od 5 lat (WYKRES DNIA)