Ranking Cushman & Wakefield

opublikowano: 24-03-2015, 00:00

Centra usług

Wietnam, Filipiny i region Europy Wschodniej — oto najlepsze lokalizacje pod centra BPO, według firmy Cushman & Wakefield. Bułgaria poszła w górę aż o 11 pozycji i zajmuje 3. miejsce na świecie.

Zawdzięcza to głównie niskim podatkom i jednym z najniższych w UE kosztom pracy, a także dużej liczbie studentów (60 tys. rocznie), z których połowa ma wykształcenie potrzebne w pracy w centrach usług. Czwarta Rumunia oferuje niskie stawki wynajmu, szybki internet, ale wysoka inflacja spowodowała, że spadła z pierwszego miejsca. Nie wszyscy zgadzają się z wnioskami z raportu. — Akcent w kryteriach jest niewłaściwie rozłożony.

Zbyt małą wagę ma np. wielkość zasobów ludzkich i ich charakter, a zbyt dużą koszt prowadzenia biznesu i certyfikowana znajomość języka. Dziś procesy obsługiwane w centrach są coraz bardziej kompleksowe i koszty obsługi schodzą na dalszy plan. Dlaczego w Wietnamie i Bułgarii nie przybywa centrów nowoczesnych usług biznesowych w takim tempie jak w Polsce? Praktyka dobitnie pokazuje, że Polska jest nadal numerem 1 w Europie — komentuje Paweł Panczyj z ABSL, Związku Liderów Usług Biznesowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu