Ranking: Ekonomiści, którym (nie) ufamy

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 15-02-2013, 01:00

57 proc. Polaków nie ufa żadnemu ze znanych ekonomistów – wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS dla „PB”. Najlepiej wypada najbardziej krytykowany.

Najbardziej sceptyczne są osoby młode (15-24 lata) — żadnemu ekonomiście nie ufa tu 81 proc. badanych. Wiele zależy też od wykształcenia. W grupie osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym „nikomu nie ufa” 71 proc. badanych, a wśród osób po studiach jest to jedynie 37 proc.

Skąd bierze się ten deficyt zaufania do ekonomistów? Według socjologów, to przede wszystkim dowód na to, że Polaków nie interesuje ekonomia ani życie gospodarcze kraju. Wielu ankietowanych nie ufa ekonomistom, bo ich po prostu nie zna.

— Wszystkie największe stacje telewizyjne niemal zupełnie nie zajmują się tematyką gospodarczą, a media ekonomiczne mają niewielką grupę odbiorców. Polacy nie mają więc pojęcia, czym żyje polska gospodarka i nie znają polskich autorytetów ekonomicznych. Dlaczego mieliby ufać Ryszardowi Petru, skoro nie wiedzą, kim ten człowiek jest? — mówi Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Komu ufamy? Komu nie ufamy? 10. miejsce w zestawieniu zajął Ryszard Petru, 11. Krzysztof Rybiński, a czołówka? Zobacz ranking zaufania polskich ekonomistów >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane