Ranking łowców unijnych dotacji

AJ
opublikowano: 13-03-2011, 11:12

Strategor najlepiej zdobywa dotacje dla MSP, Progress Consulting dla samorządów, a Accreo dla dużych firm.

Które firmy doradcze najskuteczniej walcz ą o unijne dotacje — sprawdził dwumiesięcznik "Fundusze europejskie". Porównał rezultaty ubiegłorocznej pracy 80 z nich. Wyniki dziewięciu kategorii, które składają się na ranking ogólny, pokazują, ze doradcy wyspecjalizowali się w konkretnych typach dotacji.

Swoje poletko
Strategor, numer jeden w rankingu ogólnym pod względem wartości zdobytych dotacji, pozycję zawdzięcza skuteczności w staraniach o dofinansowanie dla MSP, głównie z programu Infrastruktura i Środowisko.

— Dla firm z tego sektora w 2010 r. zdobyliśmy 727 mln zł — chwali się Paweł Grabarkiewicz, szef Strategora.

Progress Consulting (PC), numer dwa pod względem wartości dotacji w rankingu ogólnym, wykazał się w sektorze administracji publicznej i regionalnych programach operacyjnych.

— Pomagamy głównie jednostkom samorządu, uczelniom wyższym, podmiotom z sektora ochrony zdrowia i instytucjom kultury. Ta grupa klientów ma największe problemy z projektami budowy sieci internetowych, związanymi z komunikacją publiczną i środowiskowymi — wyjaśnia Tomasz Pierzga, prezes PC.

Agrainvest, lider pod względem liczby projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, najlepiej radził sobie w zdobywaniu dotacji dla mieszkańców obszarów wiejskich.

Najwięcej dobrych projektów w programie Innowacyjna Gospodarka przygotowało Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, a Accreo Taxand (nr 3 w rankingu ogólnym) był najlepszy pod względem wartości tych dotacji .

— Naszym głównym klientem są duże przedsiębiorstwa i grupy kapitałowe. W 2010 r. pozyskaliśmy dla nich około 300 mln zł — mówi Michał Gwizda, partner w Accreo Taxand.

W programie Kapitał Ludzki (dotacje m.in. na szkolenia i walkę z bezrobociem) brylowała Business Consulting Group, a dotacje w pięciu województwach Polski Wschodniej najskuteczniej zdobywała firma Euro-Direct Consulting.

Pracy nie brakuje

Choć unijne dotacje na lata 2007-13 powoli kończą się, a w nowej perspektywie finansowej pieniędzy będzie prawdopodobnie mniej niż dotychczas, firmy doradcze nie boją się o przyszłość.

— W przyszłości więcej pieniędzy trafi do słabiej rozwiniętych krajów UE. Mamy już spółkę córkę w Rumunii, więc dla nas będzie to oznaczało większe zaangażowanie w tym kraju. Część innych doradców zniknie lub przekwalifikuje się — mówi Tomasz Pierzga.

— Pracy starczy nam jeszcze na kilka lat, m.in. przy rozliczaniu projektów. Polska pozostanie największym beneficjentem unijnych funduszy w kolejnej perspektywie budżetowej, ale rynek na pewno zweryfikuje najsłabszych — twierdzi Michał Gwizda.

Najskuteczniejsze firmy doradcze


Kryterium - Wartość zdobytych dotacji
1. Strategor Wielkopolskie Centrum Ekspertyz Finansowych

2. Progress Consulting

3. Accreo Taxand

4. Euro-Direct Consulting Arkadiusz Dołba

5. Grupa Kapitałowa Business Consulting Group

Kryterium: Liczba projektów zakwalifikowanych do dofinansowania
1. Agrainvest

2. DC Konsultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych

3. Progress Consulting

3. Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego

4. Strategor Wielkopolskie Centrum Ekspertyz Finansowych

5. ADM Consulting Group

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu