Ranking zagranicznych inwestorów

opublikowano: 13-01-2021, 20:00

Niemcy, USA i Francja – spółki z tych trzech krajów wiodą w Polsce prym pod względem wartości inwestycji i liczby stworzonych miejsc pracy.

Który zagraniczny inwestor ma w Polsce najwyższe kapitały, który największą sprzedaż, a który najwięcej pracowników? Odpowiedzi brzmią, kolejno: Orange, Volkswagen i Jeronimo Martins (JM), operujący sieciami Biedronka i Hebe – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AIH). Duże aktywa mają także ArcelorMittal, Familien Porsche/Piëch (właściciel VW,) JM i Adinan Topco Sarl, do którego należy m.in. Allegro.pl. Pod względem sprzedaży w pierwszej dziesiątce są duże sieci handlowe (w tym Tesco, które już wyszło z Polski), a także LG Electronics, producent RTV oraz baterii do e-aut. W zatrudnieniu poza sieciami, jak Auchan, Tesco, Kaufland i Lidl, wysoko znalazły się także AmRest Holding i czeski Nutit, właściciel Impela i Gwaranta.

Skumulowane inwestycje zagraniczne nad Wisłą sięgały na koniec 2018 r. 236,5 mld USD, czyli 24,5 proc. puli w Europie Środkowej i Wschodniej. Ich wartość stanowi 40 proc. polskiego PKB, co jest odsetkiem bliskim średniej dla gospodarek państw rozwiniętych.

- Polska ma najwyższy wskaźnik udziału w populacji osób z wyższym wykształceniem oraz zatrudnionych w nauce i technice - aż 37 proc. aktywnych zawodowo. Na drugim miejscu w regionie jest Rumunia z 11 proc., a na trzecim Czechy z 10 proc. Nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w UE i pierwsze w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem liczby absolwentów szkół wyższych, nauk ścisłych, matematyki, informatyki, inżynierii, produkcji i budownictwa na 1 tys. ludności w wieku 20-29 lat – mówi dr hab. Eliza Przeździecka, główny ekonomista AIH.

W latach 2010-18 wartość aktywów posiadanych przez działające u nas zagraniczne firmy urosła o 70 proc. - z 244,5 mld USD do 415 mld USD. Czołówka inwestorów to Niemcy (61,3 mld USD), USA (54,4 mld USD) i Francja (45 mld USD), które odpowiadają za prawie 40 proc. wartości aktywów firm z kapitałem zagranicznym. 25 tys. zagranicznych spółek zatrudnia 1,9 mln osób, czyli ponad 15 proc. pracujących w sektorze prywatnym. Najwięcej Polaków, ponad 330 tys., zatrudniają firmy z kapitałem niemieckim, na drugim miejscu są amerykańskie (267 tys.), a na trzecim - francuskie (191 tys.). [MAG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane