Raphael Sobotka: Na kupno akcji jest za wcześnie

opublikowano: 07-02-2018, 12:13
aktualizacja: 07-02-2018, 12:15

Raphael Sobotka, zarządzający w Amundi portfelem aktywów wartym 45 mld EUR, nie spieszy się z zakupami akcji po gwałtownej przecenie w ostatnich dniach.

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostem indeksu Dow Jones o 2,33 proc., S&P500; zyskał 1,74 proc., a Nasdaq 2,13 proc. po tym, jak dzień wcześniej wskaźniki spadły po 4-5 proc. Dziś ddreagowują też WIG20 i inne europejskie indeksy, ale euforii nie widać – tuż przed południem DAX i CAC40 rosły o 0,7 proc., ale brytyjski FTSE100 spadał o 0,3 proc. (zobacz notowania>>).

Raphael Sobotka, zarządzający w Amundi
Zobacz więcej

Raphael Sobotka, zarządzający w Amundi

- Powiedzenie „kupuj w dołku” część inwestorów może powtarzać jak mantrę po wyprzedaży, która dotknęła rynki akcji, ale nie uważam, by należało się spieszyć – mówi Raphael Sobotka, cytowany przez agencję Bloomberg.

Jego zdaniem, trzeba poczekać, aż opadnie kurz po szoku, jakim był gwałtowny wzrost zmienności, potwierdzony skokiem VIX (tzw. indeksu strachu) do dawno nie notowanego poziomu. 

- Taktycznie zmniejszaliśmy zaangażowanie w akcje od grudnia, akcje sprzedawaliśmy też w ubiegłym tygodniu. Udział akcji w portfelu naszego flagowego funduszu Amundi Patrimoine to obecnie 26 proc., wobec 35 proc. pod koniec stycznia i 40 proc. na koniec ubiegłego roku – mówi zarządzający, który zaznacza, że choć wyceny akcji w Stanach Zjednoczonych spadły, to nadal ten rynek trudno uznać za tani, a wobec perspektywy wzrostu stóp procentowych zwiększać się będzie presja na wskaźniki. 

Raphael Sobotka mimo to pozostaje byczo nastawiony do akcji w długim terminie, a spadek uważa za w głównej mierze wywołany przyczynami natury technicznej, związanymi z zamykaniem dużych krótkich pozycji na zmienność. Fundamenty gospodarcze są natomiast solidne

- Ci, którzy zajmują się selekcją akcji, nie sprzedają obecnie spółek-faworytów – dodaje zarządzający Amundi. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu