Raport musi zawierać komplet informacji

Agnieszka Ostojska
14-10-2002, 00:00

Na podstawie raportów okresowych przesłanych przez spółki giełdowe nie można zbudować pełnego obrazu firmy. Dlatego duże znaczenie ma raport roczny. Stanowi on podstawowe źródło wiedzy o firmie.

Zespół, którego pracami kieruję, zajmuje się oceną pierwszej części raportu — pisemnego sprawozdania zarządu firmy z działalności. Jest to ta część, która najlepiej pozwala zapoznać się z firmą.

Oceniając prace zgłoszone do konkursu w tym roku, spostrzegliśmy, że wiele spółek zapomina o charakterystyce branży, w której działa. Tymczasem odbiorcom raportu ta część pozwala na obiektywną ocenę przedsiębiorstwa.

Strategia rozwoju firmy oraz jej prognozy i długoterminowe plany finansowe są kolejnym istotnym elementem. Inwestorzy — kupując akcje — zainteresowani są głównie przyszłymi zyskami. Tu znaczenie mają planowane wyniki. Na decyzję o kupnie akcji wpływ mają również informacje o tym, w jaki sposób spółka będzie chciała finansować swoje projekty inwestycyjne. Elementem realizacji długoterminowej strategii są również dokonywane inwestycje — inwestorzy powinni dowiedzieć się, czy proces inwestycyjny realizowany jest zgodnie z wcześniejszymi założeniami oraz w jakiej części został on już zrealizowany.

Ostatnie dwa analizowane elementy to prezentacja syntetycznych danych finansowych oraz informacji o notowaniach akcji. Pozwala to na ocenę zmian, jakie zaszły w firmie.

Należy również pamiętać o zmianach zasad rachunkowości oraz fuzjach i przejęciach bądź sprzedaży części aktywów. Stare sprawozdania finansowe tych elementów nie uwzględniają, więc spółka powinna przedstawić porównywalne dane.

Artur Sierant, kierownik zespołu oceniającego pisemne sprawozdania zarządu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Ostojska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Raport musi zawierać komplet informacji