Raport WWF: UE może nie zrealizować planu ochrony klimatu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 19:57

Unia Europejska może nie wypełnić swoich planów związanych z ochroną klimatu, jeśli nie usprawni całego systemu handlu dwutlenkiem węgla - wynika z udostępnionego we wtorek PAP raportu Międzynarodowej Organizacji Ekologicznej WWF.

Unia Europejska może nie wypełnić swoich planów związanych z ochroną klimatu, jeśli nie usprawni całego systemu handlu dwutlenkiem węgla - wynika z udostępnionego we wtorek PAP raportu Międzynarodowej Organizacji Ekologicznej WWF.

    Plany te zostały zapisane w protokole z Kioto, który wszedł w życie w lutym 2005 r. Zobowiązuje on kraje rozwinięte do redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery średnio o 5,2 proc. do 2012 r. w stosunku do stanu z 1990 r. Protokół podpisało 141 krajów. Polska ratyfikowała go w grudniu 2002 r. Nie został on natomiast ratyfikowany przez Kongres USA. 

    WWF oceniła w raporcie europejski system handlu uprawnieniami do emisji pod kątem możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla o 8 proc. do 2012 r. Brano pod uwagę Niemcy, Włochy, Polskę, Holandię, Hiszpanię i Wielką Brytanię, czyli kraje, reprezentujące 68 proc. emisji europejskich, objętych systemem handlu.

    Z dokumentu wynika, że osiągnięcie planu ograniczenia emisji dwutlenku węgla może być zagrożone przez zbyt niskie limity emisyjne, określone w narodowych planach w większości krajów Unii, oraz wady w samym systemie handlu.

    Komisja Europejska ma wprowadzić wskaźniki emisyjne właściwe dla poszczególnych produktów po przyjęciu planów na lata 2008-2012. Ustaliła natomiast limity emisji dwutlenku węgla. Dla Polski wynosi on 239,1 megagrama dwutlenku węgla na rok.

    Wady w krajowych planach, na które zwraca uwagę WWF, to różnice w sposobie traktowania sektorów przemysłu. Zdaniem Wojciecha Stępniewskiego z WWF, plany i metodologie rozdziału są zagmatwane i niejasne; związane jest to z niskim poziomem konsultacji społecznych i brakiem klarowności w ustalaniu limitu emisji w większości krajów.

    Jak wyjaśnił, jednym z najbardziej efektywnych  sposobów rozdziału limitów emisji dwutlenku węgla,   motywującym do inwestycji w czyste paliwa i wydajniejsze technologie, jest rozdział poprzez aukcje. Na aukcjach przedsiębiorstwa mogłyby dokupić brakujące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Obecnie kraje członkowskie zapewniają bezpłatny ich przydział.

    Liczba uprawnień przyznanych przez rządy i zaakceptowanych przez Komisję Europejską ma wpływ na cenę emitowanego dwutlenku węgla. Im mniej dostępnych na rynku uprawnień, tym cena wyższa - podano w dokumencie.

    Wynika z niego, że elektrownie i elektrociepłownie zaczynają ponosić częściowo opłaty związane z zanieczyszczeniem środowiska. System handlu emisjami powinien stworzyć sprzyjające warunki do przechodzenia na czystsze technologie, produkcję energii ze źródeł odnawialnych oraz większą efektywność energetyczną.

    System handlu emisjami obejmuje ponad 12 tys. elektrowni i instalacji przemysłowych w 25 krajach unijnych i dotyczy 46 procent emisji dwutlenku węgla w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Raport WWF: UE może nie zrealizować planu ochrony klimatu