Rastani: bohater czy zwykły dowcipniś?

WST, IBT, huffingtonpost.co.uk
opublikowano: 27-09-2011, 19:53

Kim jest Alessio Rastani, bohater poniedziałkowego „skandalu”, który wywołał burze zarówno w świecie finansów, jak i Internecie.

To bohater czy zwykły, tchórz, dowcipniś – zastanawia się International Business Times. W poniedziałek, ten mało komu znany trader, w trakcie wywiadu dla telewizji BBC stwierdził, że „…to nie rządy rządzą światem. Rządzi nim bowiem bank Goldman Sachs”. Dodatkowo postraszył wizją absolutnej katastrofy w strefie euro. I wywołał burzę.

Zobacz więcej

Alessio Rastani (fot. LeadingTrader.com)

Według IBT, nie ulega żadnej kwestii, że cały świat stoi w obliczu spowolnienie gospodarczego, i że niektóre korporacje brały i biorą udział, odgrywają rolę w krachu. Jednak czy Rastani jest wystarczająco wiarygodnym źródłem by stawiać tak bezczelne tezy?

Magazyn Forbes przeprowadził wywiad z tym nieznanym „ekspertem”, w którym Rastani stwierdził, „…Nie jestem instytucjonalnym traderem. Nigdy o tym nie marzyłem. Handluje własnymi pieniędzmi, na swój własny rachunek”. Jak dowiedział się Forbes, prowadzi działalność od 2006 r.

Do tej pory nie jest wiadome, dla kogo wcześniej pracował, gdyż wszystkie wypowiedzi odnośnie jego przygotowania zawodowego nie są jasne.

Na swojej stronie na Facebook napisał, że jest doświadczonym traderem na rynku akcji i foreksie, a także osobą która miała zaszczyt uczyć się od największych traderów na świecie, pracujących w Londynie.

Na swoim blogu LeadingTrading.com zamieszcza dodatkowe szczegóły, z których wynika, że zawsze kochał nauczać, i chce „nauczać ludzi jak grać na rynku”. Blog zawiera również fotografie z różnych wystąpień publicznych i wydarzeń na rynku akcji.

Odnosząc się na Facebooku do komentarzy odnośnie wystąpienia w BBC napisał:

„Cześć wszystkim. Dla tych którzy myślą, że jestem „złym” chłopakiem proszę pozwolić mi powiedzieć: to co powiedziałem w TV, to prawdopodobnie ratuje wasze emerytury i oszczędności. Bankierzy w City nie powiedzą wam tego samego, gdyż mają za wiele do stracenia: swoje miejsca pracy, akcje i bardzo wypasione bonusy”.

Z kolei we wtorkowym wydaniu huffingtonpost.co.uk podaje, że 34 letni Rastani jest powiązany z grupą internetowych „oszustów” znaną jako The Yes Men. Dodaje, że niektórzy wierzą, iż Rastani jest w rzeczywistości Andym Bichlbaumem, twórcą wspomnianej grupy, która "odkrywa kłamstwa i mówi prawdę społeczeństwu".

Samo BBC opublikowało we wtorek oficjalne stanowisko w sprawie wywiadu z Rastanim.
"Przeprowadziliśmy szczegółową kontrolę i nic nie wskazuje na to, że rozmowa z Alessio Rastanim była mistyfikacją. Jest on niezależnym podmiotem na rynku, a jego głos jest jednym z wielu, jakie na naszej antenie mówiły o recesji".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, IBT, huffingtonpost.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu