Rating Polski utrzymany według S&P

  • PAP
opublikowano: 03-04-2021, 08:45

Agencja potwierdziła ocenę kredytową naszego kraju. Dla długoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej to „A-”.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s potwierdziła jesienią rating Polski, teraz stało się podobnie. Nie opublikowała w piątek nowego raportu dotyczącego ratingu kredytowego naszego kraju, ale dokonała jego przeglądu. Oceny kredytowe pozostają na poziomach z raportu sprzed pół roku.

Jak poinformowała S&P, agencja przeprowadziła półroczne przeglądy ratingów kredytowych szeregu podmiotów, w tym Polski. W takim przeglądzie agencja porównuje aktualne ratingi kredytowe z najnowszymi danymi na temat wyników ocenianych podmiotów, a także z wszelkimi ostatnimi zmianami na rynku.

Przeglądy półroczne mogą, w zależności od ich wyniku, skutkować skierowaniem ratingu kredytowego do przeglądu komitetu, co może skutkować działaniem w zakresie ratingu kredytowego - zastrzegła agencja.

Oceny Polski pozostają takie, jak w raporcie z października 2020 r. S&P utrzymała wtedy oceny ratingowe Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.

Wiosenną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje rozpoczął 19 marca Fitch, potwierdzając rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. 30 kwietnia ocenie kredytowej Polski przyjrzy się Moody's.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane