Ratownictwo bez przedsiębiorców

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Propozycje resortu zdrowia eliminują prywatne karetki z obrotu gospodarczego — alarmują firmy.

Projekt ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, autorstwa Ministerstwa Zdrowia, wyłącza prywatne firmy z możliwości świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia — uważa Konfederacja Lewiatan. W tym tygodniu regulacją zajmuje się Sejm.

— Ratownictwo medyczne nie jest tworzone na takich samych zasadach jak inne służby chroniące obywateli. Następuje uprzywilejowanie podmiotów publicznych kosztem prywatnych. Żadne kontrole,w tym NIK, nie wykazały nieprawidłowości w udzielaniu pomocy pacjentom w prywatnych placówkach. Nie ma też zastrzeżeń do pracującego tam personelu medycznego — zwraca uwagę dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Zdaniem organizacji przedsiębiorców, po upaństwowieniu ratownictwa medycznego konieczne będzie odtworzenie całej jego struktury, zbudowanej i utrzymywanej przez prywatne firmy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Chodzi m.in. o personel medyczny, zakup ambulansów i wyposażenia.

— Może to doprowadzić do zagrożenia ciągłości i dostępności świadczeń, a także uniemożliwić kontrolę wydawania pieniędzy publicznych, co jest sprzeczne z kierunkami działania rządu określonymi w exposé premiera Mateusza Morawieckiego — zwraca uwagę Dobrawa Biadun. Podkreśla, że zmiany zaproponowane w projekcie naruszają zasady związane m.in. ze swobodnym przepływem towarów, osób, usług, kapitału, a także swobody działalności gospodarczej w ochronie zdrowia.

— Są też sprzeczne z umową między Polską i Danią w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Ich konsekwencją będzie konieczność wypłaty odszkodowania z powodu wywłaszczenia pośredniego — przestrzega ekspertka Konfederacji Lewiatan. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu