Ratunek dla drogowych firm już bliski

JK
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

Ustawa o wypłatach dla podwykonawców, którym nie płacą inwestorzy, dostała tzw. błyskawiczną ścieżkę.

Posłowie wszystkich klubów wzięli sobie do serca apele o jak najszybsze przyjęcie projektu ustawy wspierającej finansowo podwykonawców i ich kooperantów. Jest więc duża szansa, że już wkrótce finansowa pomoc popłynie do firm budujących drogi i autostrady, które nie mogą doczekać się zapłaty.

— W sejmowej podkomisji osiągnęliśmy konsensus. Posłowie wszystkich partii zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i konieczności szybkiego działania w celu pomocy podwykonawcom. Ustawa powinna zostać uchwalona przez Sejm jeszcze w tym tygodniu — mówi Stanisław Żmijan, pilotujący projekt poseł PO. Projekt resortu infrastruktury dostał tzw. błyskawiczną ścieżkę legislacyjną.

— Parlament musi przyjąć ten projekt jak najszybciej. Chcemy, aby wszedł w życie natychmiast po podpisaniu ustawy przez prezydenta — dodaje poseł.

O problemach drogowych podwykonawców zrobiło się głośno przy okazji upadku Dolnośląskich Surowców Skalnych w kwietniu. Wykonawca m.in. odcinka C autostrady A2 zbankrutował i nie zapłacił za usługi podwykonawcom i kooperantom. Jego zobowiązania wynoszą ponad 800 mln zł. Zrozpaczeni podwykonawcy powołali Komitet Protestacyjny Przedsiębiorców Poszkodowanych przy Budowie Autostrad, który zrzesza 70 firm. Zagrozili, że jeśli rząd im nie pomoże, zablokują drogi.

Sławomir Nowak, minister infrastruktury, zaproponował pomoc. Jego projekt mówi, że jeśli wykonawca opóźnia się z płatnością co najmniej 30 dni (lub zbankrutuje), to podwykonawcy (małe i średnie firmy) mają prawo żądać zapłatynależności od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wypłaty pokrywane byłyby z Krajowego Funduszu Drogowego. Pierwotny projekt zakładał, że wsparcie obejmowałoby przedsiębiorców, którzy zawarli umowy z wykonawcami danego zamówienia publicznego, przyznawanego przez GDDKiA. Wczoraj opozycja wniosła poprawkę. Gdyby została przyjęta, pomoc dostałyby także firmy, które zawarły umowy z podwykonawcami.

Minister Nowak zaapelował do opozycji o opamiętanie i nietorpedowanie projektu rządowego. Ostatecznie opozycja wycofała się z poprawki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu