Ratunek w nacjonalizacji

opublikowano: 27-12-2018, 22:00

Szokująca prognoza na 2019 r.: spowolnienie gospodarki spowoduje masową nacjonalizację firm.

Spodziewane już od dawna spowolnienie gospodarcze w Europie stanie się w 2019 r. namacalnym faktem. Jego skutki będą szczególnie odczuwalne dla sektorów i firm nastawionych głównie na eksport. Dotyczyć to będzie m.in. podmiotów z branży meblowej, producentów części motoryzacyjnych, czy wytwórców sprzętu ADG. Kłopoty niemieckich, francuskich, hiszpańskich czy włoskich odbiorców szybko przełożą się na problemy polskich firm. Oliwy do ognia doleje twardy brexit, który wiosną spowoduje pierwsze niewypłacalności najsłabszych przedsiębiorstw. Średni i więksi gracze będą szukać sposobów uniknięcia najgorszego — właściciele podejmą rozmowy o dokapitalizowaniu, a niektórzy będą gotowi nawet sprzedać biznes. Nadarzającą się okazję będą chciały wykorzystać zagraniczne, w tym m.in. azjatyckie, koncerny.

Zobacz więcej

fot. Wojciech Robakowski/FORUM

Jednak instytucje państwowe nie będą patrzeć przyjaźnie na oddawanie w obce ręce rdzennie polskich firm i zdecydują się na podobne ruchy, jak przy niedawnej sprzedaży spółki Solaris Bus & Coach. Przypomnijmy, że hiszpański Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, który był chętny przejąć na własność polskiego producenta autobusów, ostatecznie kupił tylko 65 proc. jego akcji, a pakiet pozostałych 35 proc. stał się własnością Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Cenne okażą się również doświadczenia zdobyte przy konsolidacji państwowych aktywów hotelowych w ramach Polskiego Holdingu Hotelowego oraz ratowaniu upadającego Ruchu przez Orlen i Alior Bank.

W efekcie jeszcze przed końcem 2019 r. PFR stanie się znaczącym akcjonariuszem lub udziałowcem kilku firm produkcyjnych, które wcześniej miały tylko prywatnych właścicieli. W niektórych — jak w Solarisie — współpracować będzie z zagranicznym kapitałem, w innych — tylko

Kłopoty niemieckich, francuskich, hiszpańskich czy włoskich odbiorców szybko przełożą się na problemy polskich firm. Oliwy do ognia doleje twardy brexit, który wiosną spowoduje pierwsze niewypłacalności najsłabszych przedsiębiorstw. z BGK i innymi państwowymi bankami. W ten sposób pojawią się m.in. narodowa fabryka sprzętu gospodarstwa domowego Grupa Fabel oraz Polskie Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Meblowe Pol- Pim. Szereg innych, dotychczas prywatnych podmiotów, wejdzie w skład grup kapitałowych kontrolowanych przez skarb państwa, takich jak koncerny energetyczne, wydobywcze, czy chemiczne.

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu