Razem będziemy rosnąć szybciej

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 29-07-2005, 00:00

Telekom sporo obiecuje sobie po polskim rynku i planuje kolejne przejęcia konkurentów.

Niedawno „PB” informował o przejęciu Energisa przez GTS, środkowoeuropejski telekom kontrolowany przez rosyjską grupę Menatep. Dziś już wiadomo, co chce osiągnąć. Połączony operator telekomunikacyjny, który działać będzie pod nazwą GTS Energis, zamierza skoncentrować się na usługach dla biznesu. Polski rynek ma być strategiczny.

— Jeśli pojawi się okazja do ciekawych przejęć w Polsce, to z niej skorzystamy — zapowiada Tomas Polgar, prezes GTS Central Europe (GTS CE).

Przedstawiciele GTS i Energisa przekonują, że oferta obu podmiotów się uzupełni, bo pierwsza z firm większość przychodów osiąga z usług transmisji danych i dostępu do internetu, druga — z usług głosowych.

— Ofertę operatorów da się łatwo zintegrować. Klienci zyskają większy wybór usług — mówi Jarosław Mikos, szef Energisa.

Strony nie poinformowały o szczegółach transakcji. Według naszych informacji 97,5 proc. akcji operatora kosztowało 60 mln EUR. Krzysztof Krawczyk, dyrektor zarządzający sprzedającego Energis funduszu Innova Capital, nie chciał ujawnić, jaki zwrot z inwestycji uzyska. Netia, wielka przegrana w wyścigu o przejęcie firmy, nie chce tego komentować.

— Złożyliśmy ofertę opartą na rzetelnej wycenie wartości spółki. Konsolidacja nadal pozostaje ważną częścią naszej strategii, ale przejęcia innych operatorów muszą być uzasadnione ekonomicznie. Dowiedliśmy już, że w takich przedsięwzięciach uczestniczymy, zachowując dyscyplinę finansową — twierdzi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Wyniki obu spółek się poprawiają. Ich integracja ma ten trend przyspieszyć. Przychody GTS w pierwszym półroczu przekroczyły 55 mln zł, a zysk EBITDA w wyniósł 7,1 mln zł. Do końca roku wartość sprzedaży operatora ma wzrosnąć do 120 mln zł, a EBITDA do 18 mln zł.

Z kolei przychody Energisa wyniosły 122 mln, a w drugim półroczu mają wzrosnąć do 263 mln zł. Po sześciu miesiącach wynik EBITDA wyniósł 18,3 mln zł (8,7 mln zł rok wcześniej), w całym roku ma wzrosnąć do blisko 43 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Razem będziemy rosnąć szybciej