RBC: Funt skazany na umocnienie

Ożywienie gospodarcze na Wyspach Brytyjskich pomoże funtowi umocnić się w stosunku do euro, twierdzi Sue Trinh z Royal Bank of Canada (RBC).

Jeżeli spodziewane ożywienie w brytyjskiej gospodarce zmaterializuje się, łagodna polityka pieniężna Banku Anglii nie wystarczy, by wywrzeć spadkową presję na funta, twierdzi Sue Trinh, strateg rynku walutowego w RBC. Jej zdaniem przed końcem roku notowania euro wyrażone w funtach spadną do 83 pensów z obecnie notowanych 86 pensów, czyli o 3,6 proc.

Jak spekuluje rynek, Bank Anglii zobowiąże się na najbliższym posiedzeniu do utrzymywania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc., dopóki kluczowe wskaźniki gospodarcze nie odnotują określonej z góry poprawy (tzw. polityka forward guidance). Zdaniem specjalistki to substytut obniżki stóp czy zwiększenia programów nadzwyczajnego łagodzenia polityki (tzw. QE) w sytuacji, kiedy korzyści z takich działań są już mocno ograniczone. Dla perspektyw funta ważniejsze są jednak oczekiwania ożywienia w gospodarce. RBC podniósł prognozę wzrostu na trzeci kwartał do 1 proc. z 0,5 proc.

- Funt jest skazany na umocnienie, jeśli te oczekiwania się sprawdzą – powiedziała Sue Trinh w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Funt ma szanse zakończyć ten tydzień największym od dwóch miesięcy umocnieniem wobec dolara, po tym jak w piątek poinformowano, że brytyjski deficyt handlowy za czerwiec spadł do 8,1 mld GBP. W piątek po południu funt kosztował 1,553 USD, o 0,9 proc. więcej niż zamknięcie ubiegłego tygodnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RBC: Funt skazany na umocnienie