RBP: Dzień pod znakiem decyzji RPP

RBP
opublikowano: 19-01-2011, 09:21

Dzisiaj kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję o poziomie stóp procentowych  powinniśmy poznać koło godziny 14. Fala jastrzębich wypowiedzi ze strony wielu przedstawicieli gremium sprawiła, że oczekiwania rynkowe odnośnie do pierwszej podwyżki stóp procentowych przesunęły się z  posiedzenia marcowego, na to rozpoczynane dzisiaj. W konsekwencji brak podwyżki kosztu pieniądza stanowiłby niespodziankę, ale o  ograniczonym oddziaływaniu – bynajmniej nie oznaczałoby to bardziej

Dzisiaj o 14. Główny Urząd Statystyczny opublikuje grudniowe dane z rynku pracy mówiące o zatrudnieniu i  przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Oczekujemy, że zatrudnienie wzrosło o 2,4 proc. r/r, a przeciętna płaca była o 4,0 proc. wyższa, niż rok wcześniej. Nasze oczekiwania są nieznacznie  bardziej optymistyczne od rynkowego konsensusu, który zakłada 2,3-proc. wzrost zatrudnienia i 3,8-proc. wzrost płac.

Komentarz walutowy

We wtorek eurozłoty kontynuował konsolidację w okolicy 3,87 w oczekiwaniu na  dzisiejszą decyzję RPP  ws. stóp procentowych. Będzie to kluczowe wydarzenie na rynku złotego podczas dzisiejszej sesji i w przypadku podwyżki stóp należy oczekiwać powrotu kursu do spadków i ataku na ostatnie minima poniżej 3,83. Taki ruch ze strony Rady jest od pewnego czasu wyceniany przez rynek, dlatego silniejszej reakcji oczekujemy w przypadku braku podwyżki, co może skierować kurs ponad poziom 3,90. Obok samej decyzji istotny będzie także ton komentarza po posiedzeniu Rady.

Eurodolar  rozpoczął  wczorajsze notowania od zwyżki ponad 1,34, docierając do  100-sesyjnej  średniej  ruchomej  na  poziomie  1,3420. Sentyment wobec wspólnej  waluty  pozostaje tym samym pozytywny, a wczoraj dodatowo wsparły go lepsze od oczekiwań dane z Niemiec (indeks ZEW).
Dzisiejsze notowania rozpoczynają się od dalszych wzrostów kursu do 1,3480, czyli tuż poniżej silnej bariery 1,35. Pozostaje pytanie, czy obawy o kraje peryferyjne  osłabły  na tyle, by umożliwić wybicie ponad tę psychologiczną barierę, co naszym zdaniem może okazać się trudne.

Komentarz giełdowy

Wtorek okazał się bardzo dobrym dniem dla polskiego rynku akcji. WIG20 zyskiwał ponad 2 proc. Oznaczało  to powrót do 4-tygodniowej grudniowej konsolidacji, którą indeks opuścił dołem na początku stycznia. Przez moment nasz  indeks blue chipów znalazł się w bezpośrednim sąsiedztwie jej górnego ograniczenia  (okolice  2790  pkt.), gdzie  znajduje się obecnie najbliższy istotny  opór. Jego przebicie będzie przemawiać za zwyżkami w kierunku 2850 pkt.  Warto zaznaczyć, że WIG wzrósł wczoraj o prawie 1,5% i wyznaczył nowe maksimum rozpoczętego w I kw. 2009 trendu wzrostowego

Parkiety  w  strefie  euro także zyskiwały, choć skala zwyżki była mniejsza niż  w  Polsce. Jednak podobnie jak WIG także DAX czy CAC40 wyznaczyły nowe maksima  długoterminowego  trendu.  Fakt, że nasze indeksy zyskiwały więcej (przy  przyzwoitych  obrotach)  oznacza,  że  kończy  się relatywna słabość polskiego  parkietu  widoczna  w  pierwszej części miesiąca. Jednak kwestie takie  jak  niepewność  związana  z wielkością inwestycji giełdowych OFE ma dużą  szanse dać o sobie znać w kolejnych tygodniach. W związku z tym warto nie zapominać o tym temacie.

Mniej byczo przebiegła wczoraj sesja w USA. S&P500 oscylował wokół zera, po tym  jak  lepsze  nastroje w Europie zniwelowały gorsze od oczekiwań wyniki Citi oraz informacja o dłuższym zwolnieniu szefa Apple.

Pozytywnym efektem zwyżek, jakie obserwujemy na GPW od tygodnia jest zanegowanie scenariusza   głębszej przeceny, jaki wydawał się mocno realistyczny po słabym początku roku. Niemniej jednak wiele  ważnych indeksów,  takich jak S&P500 czy DAX, na wykresach dziennych znajduje się w obszarze  wykupienia, co technicznie nie przemawia za dalszymi silnymi zwyżkami w krótkim terminie. W związku z  tym dalecy jesteśmy od hurraoptymizmu i bardziej przekonującym scenariuszem na II połowę stycznia jest według nas trend boczny.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane