RC szuka inwestorów dla spółek zależnych

Małgorzata Zdunek
16-02-2001, 00:00

RC szuka inwestorów dla spółek zależnych

Zarząd firmy liczy, że podmioty znajdą nabywców w drugiej połowie 2001 r.

Do końca 2001 r. Rafineria Czechowice zamierza wyodrębnić trzy kolejne spółki zależne i połączyć je w grupę kapitałową. Zdaniem zarządu, ułatwi to pozyskanie inwestorów dla poszczególnych podmiotów. Największe zainteresowanie firm wzbudzi prawdopodobnie spółka produkująca asfalty.

Rafineria Czechowice z Czechowic-Dziedzic, producent paliw, olejów, smarów, parafin oraz asfaltów, wyodrębniła już sześć spółek zależnych, a do końca 2001 r. ich liczba ma wzrosnąć do dziewięciu. Program restrukturyzacji firmy zakłada sukcesywne pozyskiwanie inwestorów dla każdego z tych podmiotów.

Do końca 2001 r.

Obecnie funkcjonują już spółki: RC Parafiny, która została wydzielona z wydziału parafin, RC Paliwa, RC Ekoenergia, która ma przejąć działalność energetyczną od rafinerii oraz RC Remo.

— Są to spółki wytwarzające produkty finalne, przekształcone z wydziałów produkcyjnych RC. Ze względu na swój charakter stanowić one będą trzon przyszłego holdingu — tłumaczy Henryk Malesa, prezes RC.

Skład grupy uzupełnić mają również powołane już spółki socjalne — RC Serwis, która przejęła działalność działu administracyjno-socjalnego oraz Centrum Wczasowo-Wypoczynkowe Chemik.

— W najbliższym czasie zamierzamy również powołać spółkę Centrum Badawczo-Analityczne Racer. W pierwszej połowie 2001 r. powstanie też spółka RC Terpen — tłumaczy Henryk Malesa.

RC zamierza skupić się teraz na budowie grupy kapitałowej. Ten proces ma zakończyć się w 2001 r. Równolegle prowadzone są jednak prace mające na celu pozyskanie inwestorów dla poszczególnych podmiotów.

— Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma firmami, głównie polskimi, ale również z Rosji i Czech. Trwa także wycena poszczególnych przedsiębiorstw — informuje Henryk Malesa.

Apetyt na asfalty

Rozmowy z niektórymi podmiotami mogą zostać sfinalizowane już w połowie 2001 r.

— Dopuszczamy wiele możliwości wejścia inwestorów do spó- łek. Początkowo RC będzie chciała pozostawić sobie większościowy pakiet udziałów, ale firmy będą miały możliwość ich dokupienia. Docelowo jednak zamierzamy sprzedać poszczególne spółki — tłumaczy Henryk Malesa.

Łakomym kąskiem może się okazać spółka, która przejmie produkcję asfaltów, stanowiącą obecnie około 10 proc. sprzedaży RC. Związane jest to z rozwojem budownictwa drogowego. W najlepszym okresie, na przełomie lat 70. i 80., zapotrzebowanie na asfalty drogowe w Polsce wahało się od 1,2 do 1,4 mln ton rocznie. Teraz utrzymuje się na poziomie 0,4-0,45 mln ton rocznie i wzrasta.

— Wraz z rozwojem inwestycji drogowych w Polsce, rośnie też wartość produkowanych przez firmę asfaltów i atrakcyjność spółki, która się w tym specjalizuje — uważa Henryk Malesa.

Spółka na końcu

RC produkuje obecnie m.in. asfalt drogowy typu D-50, stosowany do wykonywania nawierzchni asfaltobetonowych dla dróg o średnim i dużym natężeniu ruchu, oraz asfalt drogowy typu D-70, wykorzystywany do tzw. nawierzchni dywanikowych. Na eksport, głównie na rynek austriacki, czeski, węgierski i słowacki, trafia 6-8 proc. produkcji tego asortymentu. RC nie wyodrębniła jeszcze spółki, która przejmie produkcję asfaltów.

— Najpierw chcemy przeprowadzić rozmowy z potencjalnymi inwestorami — mówi Henryk Malesa.

W zależności od ich finału, podmiot produkujący asfalty ma zostać wyodrębniony, a udziały w nim sprzedane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RC szuka inwestorów dla spółek zależnych