Czytasz dzięki

Recesja nie taka straszna

Mariusz Zaród, dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI
opublikowano: 27-08-2020, 22:00

Ostatnie tygodnie przyniosły znaczną poprawę aktywności w polskiej gospodarce. Jeszcze 2-3 miesiące temu zastanawialiśmy się, jak głęboka będzie recesja, o ile spadnie PKB i kiedy wrócimy do poprzednich poziomów.

Teraz, po wakacjach, jesteśmy mądrzejsi i, znając dane za drugi kwartał, możemy pokusić się o prognozy na końcówkę bieżącego roku.

Zamrożenie gospodarki w kwietniu spowodowało znaczne ograniczenie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Spadki w skali roku wyniosły ponad 20 proc., po czym wskaźniki zaczęły szybko odbijać. W lipcu dynamiki roczne były już dodatnie. Gdyby spojrzeć na realną gospodarkę tylko przez pryzmat produkcji i sprzedaży towarów, można zauważyć ewidentne, V-kształtne odbicie. Takich założeń nie mieli nawet najwięksi optymiści. Bardzo szybka poprawa aktywności wynika z realizacji odroczonego popytu. Należy się spodziewać, że owoce wiszące najniżej zostały już zerwane i o dalszą poprawę będzie coraz trudniej.

Polska gospodarka to nie tylko produkcja i sprzedaż towarów. Coraz więcej znaczą usługi. Nie wolno zapominać także o produkcji budowlano-montażowej. Ta ostatnia zachowywała się w ostatnich miesiącach słabo, notując poziomy znacznie niższe niż w 2019 r. (spadek o 10,9 proc. w skali roku w lipcu). Największy wpływ na tak fatalny wynik miały inwestycje prywatne. Niestety, kolejne miesiące powinny przynieść utrwalenie tego trendu.

Pandemia pojawiła się nagle i wywróciła normalny świat do góry nogami. Szybkie zamrożenie życia społecznego pozwoliło ograniczyć negatywne skutki choroby, ale znacznie zmniejszyło aktywność gospodarczą. Jednak po paru miesiącach gospodarka wraca na właściwe tory. Do poziomów PKB z końca 2019 r. jeszcze trochę brakuje, ale jesteśmy na najlepszej drodze, aby w kolejnych kwartałach nadrobić stracony czas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zaród, dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI

Polecane