Recesja oczyści, a Unia ożywi rynek IT

Dorota Kaczyńska
09-12-2002, 00:00

Recesja nie ominęła sektora IT. Zdaniem Zbigniewa Skotnicznego, prezesa krakowskiej spółki Solidex, przyczyni się ona do uporządkowania rynku. Wyeliminuje najsłabsze firmy zwalniając miejsce dla dobrych.

Działająca od 1990 r. krakowska firma Solidex zajmuje czołowe pozycje w wielu branżowych rankingach, w których jest klasyfikowana jako jeden z największych integratorów systemowych w Polsce. Podstawa jej działalności to wdrażanie nowych technologii internetowych i budowa systemów teleinformatycznych.

— Strategię naszego rozwoju oparliśmy na doborze partnerów spośród firm uznanych na świecie. W 1991 r. podpisaliśmy umowy partnerskie z Sun Microsystems i Cisco Systems — wiodącymi światowymi dostawcami technologii sieciowych i internetowych. Wraz z rozwojem Internetu poszerzaliśmy naszą ofertę o nowe rozwiązania, takie jak systemy bezpieczeństwa czy gromadzenia i przechowywania danych — opowiada Zbigniew Skotniczny.

Swoje plany na przyszłość spółka wiąże z poszerzaniem oferty zaawansowanych usług i systemów teleinformatycznych.

— Jesteśmy obecnie przygotowani do obsługi najbardziej skomplikowanych i największych projektów teleinformatycznych w każdej fazie — od projektowania, do serwisu podczas eksploatacji. Ostatni rok wykorzystaliśmy na wzmocnienie zespołu ekspertów i zdobycie nowych specjalizacji. Ponadto kończymy rozbudowę naszej krakowskiej siedziby, co znacznie podniesie standard prowadzonych przez nas autoryzowanych szkoleń — przekonuje Zbigniew Skotniczny.

Obserwowane w ciągu ostatnich dwóch lat załamanie koniunktury w gospodarce nie ominęło branży IT. Kłopoty mają nawet duże spółki giełdowe.

— Moim zdaniem, obecne ochłodzenie koniunktury wyjdzie branży na zdrowie. Przetrwają najlepsi i najmocniejsi, myślę tu zarówno o firmach, jak i o kadrach. Solidex z optymizmem patrzy w przyszłość. Mamy dobre wyniki finansowe, nie jesteśmy obciążeni żadnymi długami (działalność opieramy na własnym całkowicie polskim kapitale) i dysponujemy zespołem doskonałych fachowców — zapewnia Zbigniew Skotniczny.

Szansy na poprawę koniunktury upatruje on w akcesji Polski do UE. Podobnie jak inne branże, sektor IT czeka na napływ kapitału z funduszy pomocowych i infrastrukturalnych.

— Zarówno krajowe firmy prywatne jak i instytucje państwowe będą zmuszone do uporządkowania swojej infrastruktury IT. Szczególnie dużej liczby zleceń można się spodziewać ze strony podmiotów reprezentujących sferę budżetową — prognozuje Zbigniew Skotniczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Recesja oczyści, a Unia ożywi rynek IT