Recesja w Australii przedłuży się na III kwartał

opublikowano: 25-08-2020, 06:43

Według prognoz Commonwealth Bank of Australia, recesja w australijskiej gospodarce przedłuży się na III kwartał. Tym samym największa gospodarka antypodów odnotuje najdłuższą spadkową serię od lat 1982-1983 ubiegłego wieku.

CommBank szacuje, że w bieżącym kwartale PKB Australii obniży się o 0,7 proc. co stanowić będzie poważne wyhamowanie sięgającego 6,0 proc. spadku w okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. W pierwszych trzech miesiącach br. gospodarka skurczyła się natomiast o 0,3 proc.

Australia
fot. Bloomberg

Instytucja o międzynarodowym charakterze prowadząca działalność oprócz Australii również w Nowej Zelandii, USA i Wielkiej Brytanii oczekuje przy tym, że na koniec 2020 r. stopa bezrobocia będzie kształtować się na poziomie 9 proc., a lekkie ożywienie do jakiego ma dojść w przyszłym roku, ograniczy ją jedynie do średnio 8,8 proc. 

Największy pożyczkodawca w Australii spodziewa się, że w roku 2021 gospodarka wzrośnie o „zaledwie” 1,8 proc. w porównaniu z tegorocznym wynikiem. Do poziomu sprzed pandemii koronawirusa powróci nie wcześniej niż w drugiej połowie 2022 r. 

Tymczasem uaktualniona na początku sierpnia prognoza banku centralnego zakłada, że w bieżącym kwartale gospodarka pozostanie płaska. Bank Rezerw oczekuje ponadto, że w dalszej części tego roku stopa bezrobocia osiągnie poziom 10 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane