Recykl zwiększy produkcję granulatów gumowych

BAW
opublikowano: 15-03-2018, 22:00

Grupa Recykl uruchomi 20 marca 2018 r. kolejną linię do produkcji czystych granulatów SBR w Śremie.

Spółki Grupy Recykl prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, paliwo alternatywne przeznaczone głównie na potrzeby cementowni oraz odzyskują wysokiej jakości drut stalowy. Recykl prowadzi także recykling i odzysk zużytych opon oraz, w imieniu producentów i importerów, rozliczenia z tytułu opłaty produktowej.

Inwestycja o wartości 1,3 mln euro w kolejną linię do produkcji czystych granulatów SBR w Śremie oznacza wzrost przychodów spółki, która jednocześnie sukcesywnie zmienia miks produktowy i ogranicza wytwarzanie niskomarżowych paliw alternatywnych. Dostawcą technologii i maszyn jest wieloletni partner Grupy Recykl, jeden z europejskich liderów rynku — duńska spółka Eldan Recykling. Zarząd Grupy zakłada, że roczne zdolności produkcyjne nowej linii wyniosą około 8 tys. ton (w 2018 r. wzrost produkcji przewidywany jest na około 6 tys. ton). To skokowy wzrost wobec odpowiednio 19,6 i 21,2 tys. ton w 2016 i 2017 r.

— Uruchamiamy kolejną linię do recyklingu opon, gdyż chcemy jeszcze lepiej wykorzystać bardzo dobrą koniunkturę. Udział produkowanych czystych granulatów gumowych znacząco wzrośnie w całej Grupie. W tej dziedzinie osiągamy najwyższą marżę brutto. Liczymy zatem, że uda się nam poprawić bardzo dobre wynikifinansowe 2017 r. Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami, które mogą się przyczynić do dalszego rozwoju naszej firmy — twierdzi Maciej Jasiewicz, wiceprezes Grupy Recykl. Spółka w 2017 r. rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe w nowych dziedzinach: technologii dewulkanizacji gumy metodą ciągłą i opracowania metod produkcji mieszanek gumowych do zastosowań przemysłowych.

— W ostatnich kwartałach m.in. rozbudowaliśmy sieć zbiórki opon o zasięgu ogólnokrajowym, zintensyfikowaliśmy prace B+R, zawarliśmy umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Poza tym pracę rozpoczęła nowa linia w Krośnie Odrzańskim, a za kilka dni w Śremie. Przygotowujemy się także do budowy nowego zakładu w Chełmie — jesteśmy na etapie spełniania warunków formalnych i liczymy na rozpoczęcie prac budowlanych na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2018 r. — dodaje Maciej Jasiewicz.

Inwestycja w Chełmie (lubelskie) będzie kosztowała około 33,3 mln zł, z czego prawie 20 mln zł to dofinansowanie z PARP. Zostanie tam uruchomiona produkcja innowacyjnych dodatków stabilizujących do mieszanek mineralno-asfaltowych. Pochodzące z przeróbki opon materiały wykorzystuje się w budowie nawierzchni asfaltowych. Budowę zakładu zaplanowano na lata 2018-20. W jego skład wejdzie linia produkcyjna z zapleczem laboratoryjnym i kontroli jakości, hala oraz urządzenia niezbędne do obsłużenia zwiększającej się liczby przetwarzanych zużytych opon. Spółka przewiduje rozpoczęcie produkcji w czwartym kwartale 2019 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Recykl zwiększy produkcję granulatów gumowych