Recykling pobudzi inwestycje

opublikowano: 18-01-2018, 22:00

ROZMOWA Z KARMENU VELLĄ, EUROPEJSKIM KOMISARZEM DS. ŚRODOWISKA, GOSPODARKI MORSKIEJ I RYBOŁÓWSTWA

„Puls Biznesu”: Co oznacza strategia dla tworzyw sztucznych dla Europy i świata?

ARGUMENT EKONOMICZNY: Nie ma wątpliwości, że zwiększenie recyklingu stworzy miejsca pracy w Europie — twierdzi Karmenu Vella, komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.
Fot. ARC

Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa: Strategia prezentuje nową wizję rozwoju sektora tworzyw sztucznych. Jednym z jej głównych celów jest stworzenie warunków i zachęt ku temu, by wyroby plastikowe były projektowane, produkowane i używane tak, by maksymalnie przedłużyć ich trwałość i ułatwić późniejszy recykling. Strategia jest też bardzo ważną częścią przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Chcemy, by do 2030 r. wszystkie plastikowe opakowania na rynku unijnym podlegały recyklingowi lub ponownemu użyciu. Chodzi o to, by uniknąć plastiku jako produktu jednorazowego użytku, a zamiast tego postrzegać go jako cenny materiał, który biznes będzie chciał poddać recyklingowi, ponieważ jest to logiczna, rozsądna z ekonomicznego punktu widzenia opcja. Będą również zmiany legislacyjne, nad którymi pracujemy. Konsultacje publiczne na temat przyszłych działań dotyczących tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i narzędzi połowowych nadal trwają, a obywatele mogą wnieść swoje uwagi na stronie https://ec.europa.eu/info/consultations/reducingmarine-litter-action-single-useplastics-and-fishing-gear_en.

Tworzywa sztuczne są branżą globalną, dlatego chcemy stymulować zmiany na całym świecie. Wspieramy międzynarodowe inicjatywy, np. dotyczącej oczyszczenia rzeki Ganges w Indiach.

Idea gospodarki o obiegu zamkniętym nie jest jeszcze powszechna. Co należy zrobić, by zwiększyć świadomość ludzi?

Ekonomiczne argumenty za zwiększeniem recyklingu są bardzo przekonujące i nie ma wątpliwości, że pobudzi on inwestycje i stworzy miejsca pracy w Europie. Potencjał wzrostu jest znaczący. Już w 2014 r. inwestycje prywatne w sektorach istotnych dla gospodarki o obiegu zamkniętym w UE szacowano na 120 mld EUR (0,8 proc. PKB), co oznacza wzrost o 58 proc. od 2008 r. W tym samym roku w tych sektorach było ponad 4,5 mln miejsc pracy, co stanowiło wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2008.

Jak pan widzi rolę instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i ekologicznych w upowszechnianiu projektów gospodarki o obiegu zamkniętym?

GOZ obejmuje coraz większe obszary, właśnie dlatego, że tak wiele różnych interesariuszy widzi jej zalety. Rządy centralne i zdecentralizowane regiony w UE wprowadzają jej zasady. Informacje think tanków, takich jak fundacja Ellen MacArthur, oraz organizacji pozarządowych są coraz szerzej rozpowszechniane. Wszystkie mają ważną rolę do odegrania, ponieważ zwracają uwagę na inne elementy ważne dla społeczeństwa, przemysłu i środowiska.

Co może zrobić biznes i naukowcy, by skutecznie wdrożyć i zastosować strategię dla tworzyw sztucznych?

Oczywiste jest, że przemysł recyklingu tworzyw potrzebuje więcej inwestycji. Istnieją luki w wiedzy, które należy wypełnić, potrzeba więcej badań, by innowacyjne rozwiązania mogły dotrzeć do fazy demonstracyjnej. Dlatego uwzględniliśmy w strategii znaczący wkład finansowy. W 2018 r. opracowujemy program innowacji w dziedzinie badań strategicznych w zakresie tworzyw sztucznych, a do 2020 r. UE zainwestuje ponad 350 mln EUR w innowacje. Niedawne badanie europejskich przetwórców tworzyw wykazało, że największą barierą dla powszechniejszego wykorzystania przetworzonego plastiku jest jego jakość. Ponad połowa europejskich przetwórców ma problemy ze znalezieniem wysokiej jakości dostaw.

Jakie są szacunki wdrożenia strategii?

Mówimy bardziej o dobrze zaplanowanych i przemyślanych inwestycjach niż o kosztach. Innowacyjne metody zbierania, sortowania i recyklingu wymagają czasu i pieniędzy na opracowanie i eksploatację, a modernizacja infrastruktury publicznej wymaga również inwestycji. Osiągnięcie celów UE w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych będzie wymagało szacunkowo dodatkowych inwestycji od 8,4 do 16,6 mld euro, ale jednocześnie doprowadziłoby to do utworzenia 200 tys. miejsc pracy. Są ogromne korzyści z ograniczania zanieczyszczenia plastiku i jego negatywnego wpływu na nasze życie i środowisko. Strategia pomoże nam również zrealizować wizję unii energetycznej dla gospodarki niskoemisyjnej, efektywnej energetycznie i dostarczy namacalnego wkładu w realizację celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030 oraz porozumienia paryskiego. Jeśli chodzi o ograniczenie emisji CO2, 2, to recykling tylko połowy wszystkich odpadów z tworzyw powstających każdego roku w UE byłby równoważny z wyeliminowaniem z naszych dróg ponad 13 mln samochodów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane