Red-stars. com zainwestuje 40 mln zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 07-06-2000, 00:00

Red-stars. com zainwestuje 40 mln zł

HAMULCE ROZWOJU: Zdaniem Dariusza Augustyna, kierującego w Polsce spółką red-stars. com, słabo rozwinięty rynek venture capital i brak inwestorów jest głównym hamulcem rozwoju firm internetowych w Polsce.

Od 32 do 40 mln zł zamierza przeznaczyć red-stars. com, fundusz inwestujący w branżę internetową, na akwizycję polskich firm. Wcześniej jednak spółka zwiąże się z partnerem, który podniesie jej kapitał do ponad 100 mln zł.

Red-stars. com jest austriackim funduszem inwestycyjnym specjalizującym się w przejmowaniu udziałów firm internetowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Spółka zainwestowała już w cztery przedsięwzięcia w tej części Europy (trzy serwisy finansowe i portal medyczny). Na jej celowniku są też firmy z obszaru e-services (dostawcy technologii internetowych) oraz marketingu internetowego. W ciągu najbliższych tygodni red-stars. com poinformuje o dwóch inwestycjach w Polsce.

— Decyzja została już podjęta, ale dopracowania wymagają jeszcze kwestie formalne. Pierwszy projekt dotyczy firmy technologicznej związanej z e-services, drugi to portal specjalistyczny — mówi Dariusz Augustyn, szef polskiego oddziału red-stars. com.

Obecnie fundusz dysponuje kapitałem wysokości 15 mln EUR (60 mln zł), a inwestuje od 250 tys. do 1,5 mln USD (1,2-6,7 mln zł) w jeden projekt.

— Jesteśmy czymś między inkubatorem a funduszem venture capital. Interesują nas spółki na wczesnym, ale nie zupełnie początkowym etapie rozwoju — podkreśla Wolfgang Hetlinger, prezes zarządzający red-stars. com.

25 proc. udziałów w funduszu ma Siemens. Niemiecki koncern zainwestował w red-stars. com 12 mln EUR (48 mln zł). Wkrótce następne 9 proc. udziałów trafi w ręce drugiego inwestora finansowego. Po tej transakcji fundusz będzie dysponował kwotą 25 mln EUR (100 mln zł), z czego 8 do 10 mln (32-40 mln zł) trafi do 7 polskich firm.

— Przejmujemy od 10 do 100 proc. udziałów, ale nie ingerujemy w zarządzanie firmą. Chcemy przygotować firmy do dalszego etapu finansowania — deklaruje Dariusz Augustyn.

Sposobem wyjścia z inwestycji będzie wprowadzenie na giełdę bądź znalezienie inwestora finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Red-stars. com zainwestuje 40 mln zł