Redukcja programu QE większym zagrożeniem niż Ukraina

opublikowano: 05-03-2014, 10:52

Zdaniem PFA, największego komercyjnego funduszu emerytalnego w Danii, inwestorzy na rynkach wschodzących są bardziej narażeni na ryzyko wyjścia w niewłaściwym momencie z programu stymulacji monetarnej w USA przez tamtejszą Rezerwę Federalną (Fed) niż na niepokoje związane z sytuacją na Ukrainie.

PFA, którego aktywa w zarządzaniu przekraczają wartość 400 mld koron (75 mld USD) oczekuje, że zawirowania na Ukrainie wygasną w ciągu kilku tygodni. Uważa, że inwestorzy powinni zwrócić większą uwagę na sygnały płynące z Fed.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Jeśli wyjście z QE będzie źle obliczone w czasie, może to mieć znacznie bardziej negatywny wpływ na rynki wschodzące w porównaniu z konfliktem na Ukrainie” – ocenia Henrik Henriksen, główny strateg inwestycyjny w PFA.

„W mojej opinii, największym zagrożeniem w 2014 r. jest tempo zmniejszania środków przeznaczanych na comiesięczny skup aktywów przez Fed” – dodaje Henriksen.

Strateg przyznał, że od kilku lat PFA „niedoważa” akcje wschodnioeuropejskich spółek, co oznacza, że posiada ich mniej niż benchmark.

„Zdecydowaliśmy się na to, gdyż potrzebujemy reasekuracji od stóp wzrostu na rynkach wschodzących. Jeśli dojdzie do większych spadków możemy zmienić naszą pozycję, ale jeszcze nie na tym etapie” – wyjaśnia Henriksen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu