Reflex: prawdopodobne podwyżki cen paliw

opublikowano: 20-04-2007, 17:25

Jeśli od początku przyszłego tygodnia na światowych giełdach ceny ropy zaczną rosnąć, to w Polsce mogą wzrosnąć ceny paliw w czasie weekendu majowego; średnio litr benzyny może kosztować powyżej 4,3 zł - oceniają analitycy z biura Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

"Sytuację na rynku hurtowym paliw można określić jako stabilną, dlatego uważam, że w najbliższym czasie może dojść do drobnych korekt w górę na stacjach, w granicach 2 groszy na litrze" - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex.

"Jeśli jednak od początku przyszłego tygodnia ceny ropy zaczną rosnąć, to automatycznie przełoży się to na hurt, a to może oznaczać, że ceny paliw wzrosną w czasie weekendu majowego" - dodała analityczka.

Jej zdaniem, średnia cena benzyny mogłaby wzrosnąć w detalu powyżej 4,30 zł za litr.

Na krajowym rynku hurtowym ceny paliw w ciągu tygodnia od 13 do 20 kwietnia zmieniły się odpowiednio: w PKN Orlen benzyna Pb95 podrożała o 30 zł za tysiąc litrów, w Grupie Lotos potaniała o 4 zł na tysiąc litrów, oleje napędowy i opałowy potaniały w PKN Orlen odpowiednio o 3 zł i 9 zł na tysiąc litrów, a w Grupie Lotos o odpowiednio 38 zł i 47 zł na tysiąc litrów.

W detalu średnie ceny wszystkich paliw wzrosły w tym czasie: benzyny Pb95 o 6 gr na litrze do 4,29 zł za litr, benzyny Pb98 o 3 gr na litrze do 4,42 zł za litr, a oleju napędowego o 2 gr na litrze do 3,70 zł za litr. Za litr autogazu w czwartek, 19 kwietnia, trzeba było średnio zapłacić o 1 gr więcej niż przed tygodniem.

Według Urszuli Cieślak, w najbliższych dniach nie należy się jednak spodziewać wyraźnych przecen na międzynarodowym rynku paliw, szczególnie biorąc pod uwagę odnotowany przez Departament Energii spadek zapasów ropy i benzyn w USA (odpowiednio o 1 mln i 2,7 mln baryłek).

Miniony tydzień na międzynarodowym rynku paliw upłynął pod znakiem wyraźnych wahań cen ropy i produktów gotowych. Obniżki były związane z napływającymi na rynek informacjami dotyczącymi wzrostu mocy przerobowych w rafineriach w USA oraz przywrócenia podaży kanadyjskiej ropy do Stanów Zjednoczonych.

Jednak czynnikiem ograniczającym skalę obniżek były obawy inwestorów o zaspokojenie popytu na paliwa (szczególnie na benzynę) w zbliżającym się sezonie wakacyjnym.

Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) na dzień 19 kwietnia 2007 r., na podstawie danych biura Reflex:

Superplus 98 Euro 95 ON LPG
PKN Orlen 4,42 4,31 3,70 1,85
prywatni 4,43 4,27 3,70 1,83
St. Lotos 4,40 4,26 3,69 1,85
średnia 4,42 4,29 3,70 1,84

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Reflex: prawdopodobne podwyżki cen paliw