Czytasz dzięki

Regeneracja starych murów

opublikowano: 05-09-2016, 22:00

Rewitalizacja kamienic przyspiesza. Nie tylko w stolicy

Od kilkunastu lat rynek biurowy w Warszawie rośnie w zaskakującym tempie, a wraz z nim wymagania najemców. Wielu chce pracować w miejscu prestiżowym, które pozwoli im się wyróżnić na tle konkurencji. — Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych budynków w historycznym sercu miasta. Liczne inwestycje z ostatnich kilkunastu lat zmieniły stolicę w nowoczesną, europejską metropolię, gdzie ciekawa współczesna architektura przeplata się z zabytkowymi fasadami odremontowanych budynków i kamienic. Natomiast dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, handlowa, gastronomiczna i kulturalno-rozrywkowa sprawia, że centrum tętni życiem niemalże przez 24 godziny na dobę — tłumaczy Anna Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących Cushman & Wakefield.

EUROPEJSKI STANDARD: Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych budynków w historycznym sercu miasta. Liczne inwestycje z ostatnich kilkunastu lat zmieniły stolicę w nowoczesną, europejską metropolię — mówi Anna Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących Cushman & Wakefield.
Zobacz więcej

EUROPEJSKI STANDARD: Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych budynków w historycznym sercu miasta. Liczne inwestycje z ostatnich kilkunastu lat zmieniły stolicę w nowoczesną, europejską metropolię — mówi Anna Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących Cushman & Wakefield. ARC

Rysa historii

W 2016 r. warszawski rynek biurowy prawdopodobnie znów osiągnie rekordowe wyniki podażowe, jednak ze względu na brak dostępnych działek w centrum, na których można budować biurowce, deweloperzy decydują się coraz częściej na rewitalizację starych nieruchomości. Wśród zrealizowanych już inwestycji tego typu Anna Kwiatkowska wymienia Le Palais, Pałac Młodziejowskiego, Plac Małachowskiego, Mazowiecką 2/4, Mazowiecką 9, Piękną 19, Smolną 40 oraz plac Bankowy 1.

— Rewitalizowany jest również Hotel Europejski. Spadkobiercom właścicieli udało się odzyskać obiekt w 2005 r. Prace prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków objęły nadbudowę dwóch kondygnacji o łącznej powierzchni 7 tys. mkw. z przeznaczeniem na biura klasy A+ oraz przywrócenie wielkomiejskiego i ekskluzywnego charakteru budynku jako luksusowego hotelu i spa. Poza ofertą luksusowych pokoi w hotelu znajdą się również ekskluzywne sklepy, restauracje i kawiarnie. Część biurową stanowić będą dwa piętra o powierzchni 3,5 tys. mkw. każde — opowiada Anna Kwiatkowska.

Regionalna odnowa

Rewitalizacja starych murów nie dotyczy wyłącznie Warszawy. Ciekawe przedsięwzięcia prowadzono w tym roku także w stolicach regionów. Marcin Włodarczyk, dyrektor w Colliers International, wymienia choćby renowację Pałacu Kestenberga w Łodzi przy zbiegu ulic Jaracza i Sterlinga, naprzeciw Teatru Wielkiego. — Budynek o powierzchni użytkowej 1770 mkw. został wzniesiony w 1903 r. przez przemysłowca Jakuba Kestenberga, który wcześniej zbudował tu fabrykę wyrobów wełnianych. W latach socjalizmu w willi działały biura Zakładów Odzieżowych Emfor, a od 2002 r. prywatna szkoła wyższa. Właścicielem obiektu i inwestorem renowacji była firma Inwestor Janusz Mostowski z Łowicza, a projekt rewitalizacji wykonała inż. Anna Mostowska z EDS Studio. Inwestor przekształcił budynek w obiekt biurowy, który przy udziale firmy Colliers został w maju 2016 r. w całości wynajęty francuskiej firmie programistycznej Oberthur Technologies R&D Poland — opowiada Marcin Włodarczyk. Jego zdaniem na szczególną uwagę zasługują obiekty wielofunkcyjne na dużych terenach poprzemysłowych.

— Pionierem w tej dziedzinie była łódzka Manufaktura, zbudowana przez Apsys, łącząca funkcje centrum handlowego, rozrywkowego i kulturalnego z wewnętrznym rynkiem, miejscem spotkań. Ze względu na skalę i ryzyko, na takie projekty decydują się zazwyczaj duzi międzynarodowi gracze, dysponujący znacznym kapitałem — mówi Marcin Włodarczyk. Warto też zwrócić uwagę na rewitalizację budynków przeznaczonych na miejsca kultury, najczęściej muzea i obiekty wystawowe.

— W takich miejscach o unikalnym charakterze można odczuć ducha i historię budynku. Oprócz wizyty np. w muzeum odwiedzający podziwiają obiekt jako ciekawostkę architektoniczną. Przykładami są EC1 — dawna Elektrociepłownia w Łodzi, Cricoteca w Krakowie czy Muzeum Śląskie w Katowicach — wymienia ekspert Colliersa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane