Region wielu specjalizacji

opublikowano: 21-10-2015, 22:00

Pomorze Zachodnie kusi inwestorów z kraju i zagranicy. Imponująca jest liczba sektorów, w których mogą działać

Województwo zachodniopomorskie szybki rozwój gospodarczy zawdzięcza m.in. przygranicznemu i nadmorskiemu położeniu, dużej liczbie gospodarstw produkujących żywność ekologiczną, bogatym zasobom turystycznym i uzdrowiskowym, a także dobrze rozwiniętej bazie noclegowej w pasie nadmorskim.

Atutem Zachodniego Pomorza jest przede wszystkim wielość i zróżnicowanie atrakcyjnych akwenów i sąsiednich terenów. Flagowa ofertą turystyczną regionu jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski — mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Wyświetl galerię [1/2]

POŁOŻENIE NA MEDAL:

Atutem Zachodniego Pomorza jest przede wszystkim wielość i zróżnicowanie atrakcyjnych akwenów i sąsiednich terenów. Flagowa ofertą turystyczną regionu jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski — mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. ARC

— Pod względem infrastrukturalnym mocną stroną regionu są porty morskie, stanowiące element multimodalnych sieci transportowych, ale też dobre skomunikowanie z Europą Zachodnią i Północną, duży potencjał dla lokalizacji nowych przedsiębiorstw i rozwoju energetyki odnawialnej — wymienia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Kluczowe sektory

Przemysł na Zachodnim Pomorzu opiera się na energetyce, przemyśle chemicznym, metalowym, drzewnym i meblarskim, budownictwie oraz produkcji rolno-spożywczej, w tym rybołówstwie. Na ten region przypada 80 proc. potencjału liczbowego i prawie 90 proc. tonażowego morskiej floty transportowej Polski.

— Jednym z ważniejszych przedsiębiorstw na rynku gospodarki morskiej w kraju jest Polska Żegluga Morska, największy krajowy armator. Obok tradycyjnej produkcji stoczniowej bardzo atrakcyjnym kierunkiem rozwoju województwa jest budowa, wyposażanie i serwisowanie jachtów. Trzeba też wspomnieć o rolnictwie, które na tle kraju wyróżnia się dużą powierzchnią gospodarstw, niskim i korzystnym odsetkiem zatrudnionych, wysokim stopniem mechanizacji i ukierunkowaniem na produkcję roślinną — wylicza Olgierd Geblewicz. Poza tym województwo jest krajowym liderem w wytwarzaniu energii wiatrowej. Moc uzyskiwana z zachodniopomorskich farm stanowi aż jedną trzecią energii uzyskiwanej z wiatru w Polsce. Kolejnym ważnym sektorem jest turystyka.

— Zachodniopomorskie jest krajowym liderem w liczbie obiektów zbiorowego zakwaterowania, miejsc noclegowych,a także osób korzystających z noclegów — informuje Olgierd Geblewicz.

Pełną parą

W ostatnich latach na Zachodnim Pomorzu udało się także ożywić przemysł stoczniowy. Produkuje on nie tylko jednostki pływające, ale też wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Od ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego aż po Zatokę Pomorską w Świnoujściu aktywnych jest niemal 30 przedsiębiorstw z tej branży, przy czym niektóre zatrudniają nawet 300 osób.

— Wielkie znaczenie dla tego sektora będą miały otwierane w tym roku szczecińskie zakłady Teleyarda i Bilfingera zbudowane za niemal 750 mln zł. Planują zatrudnienie około tysiąca osób — mówi Olgierd Geblewicz. Mocną pozycję w regionie wyrobił sobie biznes skandynawski. Chodzi przede wszystkim o firmy duńskie, które upodobały sobie Zachodnie Pomorze jako miejsce do rozwijania i dalszej ekspansji dla swoich przedsięwzięć. Wśród najważniejszych przedsiębiorstw z duńskim kapitałem są: Netto, Sonion Polska, LM Glasfiber, Carlsberg.

W regionie działa także np. LM Wind Power Blades (duński producent łopat do turbin wiatrowych) i Swedwood (szwedzki koncern drzewno-meblarski). Koszalin przy ciągnął Royal Greenland Seafood, największego w Europie przetwórcę ryb. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim opony do samochodów ciężarowych i autobusów produkuje japoński Bridgestone.

— Tuż obok nowoczesny zakład otworzył Cargotec, światowy potentat w produkcji urządzeń i maszyn do transportui przeładunku towarów. Ponadto włoski UniCredit i duński Coloplast dowodzą atrakcyjności miasta dla inwestycji usługowych w Szczecinie. To tylko kilka przykładów udanych inwestycji zagranicznych w Zachodniopomorskiem, w którym działa ponad czterytysiące firm z obcym kapitałem — wskazuje marszałek Geblewicz.

Jak wynika z danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, atrakcyjność inwestycyjna Zachodniego Pomorza stale rośnie. W zestawieniu za 2014 r. region znalazłsię na 7. pozycji w Polsce. Na każde 10 tys. mieszkańców przypadało 1279 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Regon. Lepszy wynik — 1391 — uzyskało tylko Mazowsze, a średnia krajowa to 1071. Jeśli chodzi o wielkość firm, to dominują małe (do 49 zatrudnionych), które stanowią 99 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych województwa. W 2013 r. nakłady inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca w Zachodniopomorskiem wyniosły 6249 zł i były jednymi z najwyższych w kraju. Największym partnerem handlowym województwa pod względem wartości importu i eksportu od lat są Niemcy.

Aktywna stolica

W ostatnich latach swoją pozycję wzmocnił zwłaszcza Szczecin.

— Strategiczna lokalizacja w połączeniu z wykwalifikowaną kadrą oraz dostępnością powierzchni magazynowych i terenów produkcyjnych czynią miasto atrakcyjnym miejscem do lokowania i rozwoju firm m.in. z branży logistycznej. Istotny jest również Port Szczecin-Świnoujście — jeden z największych nad Morzem Bałtyckim zespołów portowych i najważniejszy dla zachodu Polski — przekonuje Aleksander Buwelski, dyrektor wydziału obsługi inwestorów i biznesu u Urzędzie Miasta Szczecina.

Położenie miasta i jego atuty sprawiły, że bardzo mocną pozycję uzyskały tu przedsiębiorstwa z branży morskiej. Wiele osiągnęło sukces nie tylko w kraju. Są to firmy: DB Port, Bulk Cargo, Port Rybacki Gryf, Stocznia Gryfia, Stocznia Partner, Polska Żegluga Morska, Euroafrica, Unibaltic, Unity Line.

— Tylko w ostatnim czasie w Szczecinie otwarto dwa potężne zakłady, w których zatrudnienie ma znaleźć około tysiąca osób. Na Wyspie Gryfia powstał Bilfinger Mars Offshore, producent podstaw do morskich elektrowni wiatrowych, a w dzielnicy Skolwin fabrykę uruchomiła firma Teleyard, producent konstrukcji stalowych — Aleksander Buwelski także wskazuje inwestycje przywołane przez marszałka województwa. Ważne dla miejscowej gospodarki są także podstrefy specjalnych stref ekonomicznych, w których lokują się przede wszystkim firmy produkcyjne i logistyczne.

— O doskonałych warunkach dla rozwoju firm z tych sektorów w Szczecinie świadczy obecność North West Logistic Park, KK Wind Solutions czy HKL. Na inwestorów czekają kolejne niedawno uzbrojone tereny inwestycyjne w Trzebuszu i Dunikowie, które są doskonale skomunikowane z autostradą A6 i z centrum miasta — informuje Aleksander Buwelski.

Od 2007 r. Szczecin konsekwentnie rozwija także segment usług wsparcia biznesu. Dzięki temu stał się jednym z najpopularniejszych miejsc dla centrów BPO, SSC i ICT. Poza dostępnością biur o najwyższym standardzie i dużą liczbą wykwalifikowanych pracowników inwestorów przekonują niskie koszty pracy,znajomość języków obcych i wysoka kultura pracy szczecinian. Firmy, które z powodzeniem działają na rynku krajowym i europejskim, to: Home. pl, Unizeto, Red Sky, Tieto, Unicredit, Coloplast.

Dawka kultury

A że nie samym biznesem człowiek żyje, w Szczecinie na nudę nie narzekają miłośnicy aktywnego wypoczynku.

— Mamy ponad 100 km ścieżek rowerowych, mariny, tor kartingowy, pole golfowe, basen olimpijski Floating Arena. Miasto jest centrum kulturalnym regionu i zaskakuje ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu — mówi Aleksander Buwelski.

Popularność zyskują także koncerty w nowoczesnej Filharmonii Szczecińskiej. Budynek dzięki wyjątkowej architekturze został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym prestiżową Mies van der Rohe Award 2015. W mieście działa także najstarsze na świecie, bo działające od 1909 r., kino — Pionier. Poza tym Szczecin słynie z letnich imprez plenerowych: finałów zlotu żaglowców The Tall Ships Races i największego w Polsce sierpniowego festiwalu sztucznych ogni Pyromagic. Na fanów tenisa czeka z kolei najstarszy w kraju challenger Pekao Szczecin Open. Miasto i jego okolice są także doskonałym miejscem dla golfistów.

— Wbrew obiegowej opinii nie leży nad morzem, ale dzięki szybkim połączeniom drogowym można się tam znaleźć w 1,5 godziny — sumuje Aleksander Buwelski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Region wielu specjalizacji