Region wyzwań i dobrych pomysłów

opublikowano: 21-02-2018, 22:00

Gazele Biznesu. Przedstawiciele ponad dwustu dolnośląskich firm, zakwalifikowanych do osiemnastej edycji rankingu „PB”, wzięli udział w regionalnej gali, która odbyła się na Stadionie Wrocław

Dolnośląska lista Gazel Biznesu, poza tym, że jest jedną z najliczniejszych wśród regionów, wyróżnia się także niezwykłą różnorodnością. W przeciwieństwie do większości regionalnych zestawień trudno dopatrzeć się w niej wyraźnej specjalizacji branżowej czy — tak jak w Zachodniopomorskiem — dużej liczby spółek córek firm z zagranicy. Wystarczy rzut oka na czołówkę zestawienia, by dostrzec, że wśród dolnośląskich Gazel Biznesu są zarówno firmy młode, jak i z wieloletnimi tradycjami, polskie — rodzinne i działające jako krajowe oddziały przedsiębiorstw zagranicznych.

DOLNOŚLĄSKA ŚMIETANKA:W gali, która odbyła się na Stadionie Wrocław, wzięli udział przedstawiciele ponad dwustu regionalnych firm zakwalifikowanych do rankingu „Gazele Biznesu 2017”.
Wyświetl galerię [1/6]

DOLNOŚLĄSKA ŚMIETANKA:W gali, która odbyła się na Stadionie Wrocław, wzięli udział przedstawiciele ponad dwustu regionalnych firm zakwalifikowanych do rankingu „Gazele Biznesu 2017”. TOMASZ WALKÓW

Nie ma powodu do obaw…

Mimo niewielkiego spadku liczby laureatów rankingu w regionie — jest ich 439, a przed rokiem było o 18 więcej — przedsiębiorcy z Dolnego Śląska dobrze oceniają stan jego gospodarki. — Nie obserwujemy spadku popytu na mieszkania. W 2016 r. sprzedaliśmy ich 940, a w ubiegłym aż 1400. Z firmy regionalnej staliśmy się ogólnopolską. Oprócz Dolnego Śląska działamy m.in. na Wybrzeżu i w Małopolsce — wymieniała Agnieszka Zamojska, zastępca dyrektora ds. marketingu w firmie Archicom, która zajęła drugą pozycję w regionalnym rankingu Gazel Biznesu. Jej zdaniem, co prawda rosną ceny wykonawstwa i trudności ze znalezieniem gruntów pod budowę, ale popyt, mimo wzrostu cen lokali, utrzymuje się na stałym poziomie. Również Ireneusz Bartnikowski, prezes spółki Solgaz, która zajęła trzecią pozycję w regionie, uważa, że w koniunkturze gospodarczej nie widać żadnych znamion spowolnienia. — Społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne, więc obserwujemy rosnący popyt na nasze wyroby. I mimo że jesteśmy firmą o wiele mniejszą od gigantów w produkcji AGD, to unikalny produkt pozwala nam odnaleźć swoje miejsce na rynku — mówił Ireneusz Bartnikowski. Podkreślał także znaczenie prac badawczo-rozwojowych, którymi w jego firmie zajmują się młodzi inżynierowie opracowujący coraz to doskonalsze modele gazowych płyt grzejnych.

…ale czujność nie zaszkodzi

Również Kazimierz Putyra, prokurent zwycięskiej na Dolnym Śląsku firmy Rekord Hale Namiotowe, potwierdzał, że popyt na wyroby jego firmy jest wysoki. Jednocześnie ocenił, że na podstawie asortymentu zamawianego przez klientów można dość precyzyjnie oceniać fazy koniunktury gospodarczej.

— Gdy gospodarka się rozpędza, firmy zamawiają hale namiotowe służące jako pomieszczenia produkcyjne, a także namioty na różnego rodzaju wydarzenia rozrywkowe i promocyjne. Gdy zaś koniunktura słabnie, przedsiębiorcy zamawiają hale magazynowe, aby przechować zapasy środków produkcji lub niesprzedane wyroby gotowe. A muszę przyznać, że w ostatnich miesiącach obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na namioty magazynowe — mówił Kazimierz Putyra. Podobne obserwacje ma również Paweł Weretko z Firmy Handlowej Ewpol, która specjalizuje się w dostawach rozwiązań automatyki przemysłowej, zapewniających utrzymanie ciągłości pracy różnego rodzaju linii produkcyjnych.

— Rok 2017 był dla nas czasem wysokiego popytu. Muszę jednak przyznać, że od stycznia ten popyt wyraźnie osłabł. Może to być oczywiście związane z cyklami inwestycyjnymi i wykorzystywaniem w transzach pieniędzy z pomocy unijnej, jednak może być także zapowiedzią spowolnienia — mówił Paweł Weretko. Zwrócił uwagę także na wciąż wysokie zatory płatnicze w obrocie między przedsiębiorstwami. Innego rodzaju utrudnienia wskazali menedżerowie Zakładu Energetyki Cieplnej Bolesławiec. — Nasz biznes laikom wydaje się bardzo pewny i stabilny, bo popyt na ciepło jest stały. Jednakże i my napotykamy problemy. Wykorzystywany przez nas węgiel zdrożał w ciągu roku o 40 proc. i jest trudniej dostępny. Aby kupić tańsze paliwo z importu, trzeba je dowieźć z Wybrzeża, tylko że są kłopoty z dostępnością wagonów. Przerzucenie rosnących kosztów na odbiorców również nie wchodzi w rachubę, bo nie pozwala na nie regulator. W tej sytuacji musimy szukać jak najtańszego węgla i godzić się ze spadkiem rentowności — mówił Rafał Koronkiewicz, prezes ZEC Bolesławiec. Dolnośląskim Gazelom Biznesu nie brakuje więc wyzwań. Liczna reprezentacja firm na wrocławskiej gali dowodzi jednak, że nie brakuje im również inwencji w pokonywaniu trudności. © Ⓟ

Komentarz autora rankingu

Więcej upadłości mimo przyspieszenia

Grzegorz Sielewicz - główny ekonomista Coface w Polsce

2017 r. polska gospodarka zdecydowanie przyspieszyła. Po spowolnieniu, do jakiego doszło w 2016 r., nie ma już śladu. Otoczenie makroekonomiczne jest korzystne dla polskiego biznesu. Obroty przedsiębiorstw zwiększają się, a w wielu przypadkach podąża za tym również wzrost zysków. Niestety, obraz sytuacji mikroekonomicznej wynikający z danych upadłościowych jest odmienny. Według najnowszego raportu Coface liczba upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się w 2017 r. o 16 proc., co było najwyższym wzrostem odnotowanym przez ostatnie pięć lat. Wiele branż w Polsce zmaga się z trudnościami specyficznymi dla ich działalności.

Pomimo rosnących wydatków konsumentów wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji odnotowano w handlu, w którym jest duża konkurencja ograniczająca możliwości wzrostu marż, a coraz częstsze stają się konsolidacje. Nawet przy rosnących obrotach wiele podmiotów, zwłaszcza tych mniejszych, nie jest w stanie przetrwać na rynku. Natomiast umocnienie naszej waluty jest niewątpliwe korzystne dla firm i gospodarstw domowych, które zaciągnęły kredyty w walutach obcych — ale ogranicza konkurencyjność naszego eksportu. W ciągu 2017 r. złoty wzmocnił się wobec głównych walut, w których najczęściej rozliczany jest polski eksport, czyli euro, dolara amerykańskiego oraz funta szterlinga, o odpowiednio 6 proc., 17 proc. i 9 proc. Ucierpiały na tym bezpośrednio branże z dużą ekspozycją na rynki zagraniczne, stąd istotny wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji wśród producentów polskich hitów eksportowych. W branży meblowej oraz produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych odnotowano wzrost liczby postanowień o 80 proc. Statystyka upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce nadal w dużym stopniu uwarunkowana jest zmianami w przepisach, jakie wprowadzono na początku 2016 r., kiedy weszła w życie zmiana prawa upadłościowego oraz odrębne prawo restrukturyzacyjne. W pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa środki naprawy przedsiębiorstw w trudnej sytuacji płynnościowej, czyli postępowania restrukturyzacyjne, były wykorzystywane niezwykle rzadko.

Ostatecznie w 2016 r. restrukturyzacje miały 27-procentowy udział w łącznej liczbie postanowień, który na koniec 2017 r. wzrósł do 39 proc. W tym samym czasie liczba upadłości przedsiębiorstw wzrosła zaledwie o 1 proc. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, Coface zakłada spadek łącznej liczby upadłości i restrukturyzacji w 2018 r. o 1 proc. Upadłości przedsiębiorstw będzie niewiele mniej, ale nadal będą one stanowiły większą część łącznej liczby postępowań, a udział restrukturyzacji ustabilizuje się na poziomie 40-45 proc. Obecnie nasza gospodarka sięga szczytowego punktu rozwoju, a ograniczenia podażowe, takie jak wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych czy braki na rynku pracy, nie pozwolą na tak dynamiczne tempo wzrostu PKB w 2018 r., do jakiego doszło w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu