Region z potencjałem przyhamował

WK
opublikowano: 24-02-2023, 16:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W województwach mazowieckim i łódzkim nie przybyło Gazel Biznesu, ale na szczęście dynamika ich rozwoju nadal jest wysoka.

W przypadku województwa mazowieckiego, z którego wywodzi się niemal co czwarta z tegorocznych Gazel Biznesu, trudno mówić o jakiejkolwiek specjalizacji branżowej. Obfitość często oznacza różnorodność i nie inaczej jest w przypadku tego regionu. Tę różnorodność widać już choćby w pierwszej dziesiątce laureatów naszego rankingu, w której można znaleźć przedstawicieli niemal wszystkich kluczowych branż. Są w niej zarówno reprezentanci specjalności „tradycyjnych”, typu budownictwo czy logistyka, jak i „nowych” związanych m.in. z cyfryzacją czy odnawialnymi źródłami energii, i trudno byłoby znaleźć dziedzinę biznesu, która nie ma reprezentacji wśród mazowieckich Gazel.

Branżowa specjalizacja jest natomiast dostrzegalna w przypadku Gazel Biznesu z województwa łódzkiego. W podrankingu dla tego regionu można bowiem znaleźć szczególnie dużo firm związanych z budownictwem, zarówno mieszkaniowym, komercyjnym, jak i infrastrukturalnym. Nie brakuje także podmiotów z otoczenia budownictwa – dostawców materiałów, elementów konstrukcyjnych itp.

Jeśli porównać najnowsze rankingi województw mazowieckiego i łódzkiego z ich ubiegłorocznymi odpowiednikami, można dostrzec niepokojącą zmianę. O ile bowiem w całym zestawieniu Gazel Biznesu 2022 liczba laureatów się wyraźnie zwiększyła, o tyle w Łódzkiem utrzymała się na ubiegłorocznym poziomie, a na Mazowszu wyraźnie zmalała. Czy to tylko przypadkowe „wahnięcie”, czy też początek trwałej tendencji, pokażą dopiero kolejne edycje rankingu. Na pocieszenie warto jednak dodać, że dynamika przyrostu obrotów, która jest kryterium decydującym o miejscu w zestawieniu, w przypadku obu tegorocznych liderów – łódzkiego i mazowieckiego – była o wiele wyższa niż w przypadku ich ubiegłorocznych odpowiedników.

Niezależnie jednak od ewentualnych zmian w przyszłej liczbie łódzkich i mazowieckich Gazel Biznesu położenie obu regionów i wynikający z niego potencjał pozwalają przypuszczać, że utrzymają one kluczowe znaczenie dla gospodarki całego kraju. [WK]

863

Tyle firm z województwa mazowieckiego zakwalifikowało się do rankingu Gazele Biznesu 2022…

249

…a tylu laureatów to firmy z województwa łódzkiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane