Region z wieloma atutami i problemami, ale bez kompleksów

opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Ekologiczna żywność, meblarstwo, a także zamki, jachty i festyny pod chmurką. Warmia i Mazury mają wiele powodów do dumy.

Trudne do przecenienia walory przyrodnicze i krajobrazowe, a zwłaszcza malownicze jeziora, przyciągają na Warmię i Mazury rzesze turystów. Ale region ten również meblarstwem stoi — głównie dzięki lasom, które pokrywają ponad 30 proc. województwa.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Zobacz więcej

MOCNE GAŁĘZIE:

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. ARC

— Dostarczamy nie tylko surowce i półprodukty. Znajdują się tu także fabryki, które wytwarzają produkty finalne — mówi Radosław Zawadzki, dyrektor departamentu koordynacji promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest dumny także z regionalnej żywności, której wysoką jakość łączy nie tylko z tradycyjnymi recepturami, ale też z ekologicznymi uprawami i naturalną hodowlą, które są specjalnością około 26 tys. małych i średnich gospodarstw z regionu.

— Jeśli uprawiać warzywa i owoce, to w taki sposób jak nasi ojcowie. Co jedenaste gospodarstwo ekologiczne w Polsce znajduje się właśnie w województwie warmińsko-mazurskim — podkreśla Radosław Zawadzki.

Sektory z potencjałem

Warmia i Mazury słyną również z produkcji jachtów, która jest ściśle związana z inną gałęzią gospodarki — turystyką.

— Jesteśmy jednym z 14 najpiękniejszych regionów na świecie, ale sama przyroda nie wystarczy by przyciągnąć i zatrzymać gości z innych województw czy krajów. Dlatego wciąż rozwijamy infrastrukturę dla turystów — wskazuje Radosław Zawadzki.

Zapewnia, że region ma szansę zaistnieć na tzw. eventowej mapie Polski. W tym przekonaniu utwierdza go różnorodność nowoczesnych obiektów, które uważa za idealne do organizowania kongresów, targów czy wydarzeń kulturalnych. Potencjał Krainy Wielkich Jezior dostrzegła już m.in. Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, która była inicjatorem powstania Biura Turystyki Biznesowej, czyli miejsca pierwszego kontaktu dla organizatorów spotkań. W ostatnim czasie znaczące zmiany zaszły także w warmińsko-mazurskiej kulturze.

— Nie byłyby one możliwe m.in. bez funduszy unijnych. Dzięki nim Filharmonia Warmińsko-Mazurska zyskała nową, okazałą siedzibę, możliwa była też rewitalizacja zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie — zaznacza Radosław Zawadzki. Dodaje, że podobnych inicjatyw w najbliższym czasie będzie więcej. Wskazuje na to chociażby diagnoza „Kultura pod pochmurnym niebem”, w której zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Barbary Fatygi z Uniwersytetu Warszawskiego nakreślił kierunki rozwoju instytucji i przedsięwzięć kulturalnych w regionie. Plany są ambitne, ale i fundusze niemałe. Zwłaszcza w kontekście nowej unijnej perspektywy finansowej UE (na lata 2014-20). Coraz większą popularnością cieszą się takie wydarzenia kulturalne jak Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy, Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem czy plenery Grunwald Art. i — artystyczny — Kadyny. Magnesem dla ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką są również Elbląska Wiosna Teatralna i Olsztyńskie Lato Artystyczne. Miłośników muzyki z kolei przyciągają Olsztyn Green Festival i Seven Festival Węgorzewo. Inną regionalną atrakcją są festiwale telewizyjne — Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych, Maraton Festiwal Telewizyjnych Filmów Sportowych czy WAMA Film Festival.

Kulturalna stolica

Życie kulturalne i sportowe kwitnie zwłaszcza w Olsztynie, stolicy regionu, gdzie dobiega końca budowa całorocznego Centrum Rekreacyjno- Sportowego „Ukiel” z największą śródlądową plażą w Polsce oraz centrami kajakarstwa i żeglarstwa. To również miejsce organizacji Pucharu Świata w siatkówce plażowej i Olsztyn Green Festival’u — największej imprezy artystycznej inspirowanej ekologią.

— Kolejną specjalnością miasta nad Łyną są megaspektakle. Rozgłos przynoszą mu szczególnie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” i Olsztyńskie Noce Bluesowe. Co roku odbywają się także Międzynarodowe Dni Folkloru „Warmia” oraz Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki — wymienia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. W mieście działają dwa teatry — dramatyczny i lalkowy, filharmonia, a także Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne wyposażone w najnowsze projektory systemu fulldome. Szczególne miejsce zajmuje Kortowiada, czyli Olsztyńskie Juwenalia uznane za najlepsze w Polsce.

— Olsztyn umiejętnie wykorzystuje fundusze unijne, dbając o zabytki i ich rewitalizację, a Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna” i Muzeum Nowoczesności „Tartak Raphaelsohnów” otrzymały nagrody w konkursie „Zadbany Zabytek” organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W konkursie Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2015” Olsztyn zdobył nagrodę główną „Wzory Kultury” — zachwala Piotr Grzymowicz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu