Regionalny lider świadczeń IT

opublikowano: 20-06-2018, 22:00

Bydgoszcz jest w gronie najważniejszych lokalizacji dla sektora usług biznesowych w Polsce. Dominuje branża technologii informacyjnych.

Stolica województwa kujawsko-pomorskiego staje się coraz popularniejszym miejscem pod względem biznesowym. W ciągu zaledwie dwóch lat powstało tam dziewięć nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o 28 proc. (ponad 2 tys. nowych pracowników) — czytamy w raporcie „Usługi biznesowe w Bydgoszczy” zrealizowanym przez ABSL. Obecnie w mieście działa łącznie 41 centrów, z czego blisko połowa to podmioty zagraniczne.

Dominującą rolę odgrywają tam firmy świadczące usługi w obszarze technologii informacyjnych (IT), w tym zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie oprogramowań. Odpowiadają one aż za 86 proc. zatrudnienia. Według ekspertów z ABSL, o atrakcyjności biznesowej Bydgoszczy decydują m.in. konsekwentnie realizowania strategia rozwoju miasta, wsparcie inwestorów zapewniane przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego i władze lokalne, korzystne położenie komunikacyjne czy szybko rozwijający się rynek biurowy. Istotna jest również wysoka jakość tzw. kapitału ludzkiego, czyli dostępność pracowników ze znajomością języków obcych oraz duży potencjał edukacyjny — ze względu na działające tu uczelnie.

— Bydgoszcz doskonale wykorzystuje możliwości związane z rozwojem sektora usług biznesowych, w szczególności szeroko rozumianych świadczeń IT. W naszej ocenie, realizując strategię miasta przyjaznego mieszkańcom i przedsiębiorcom, Bydgoszcz w dalszym ciągu będzie się rozwijać jako regionalny lider nowoczesnych usług biznesowych. Szacujemy, że w roku 2020 r. będzie tu działać ponad 50 centrów usług biznesowych, a zatrudnienie wzrośnie do 12 tys. osób — komentuje Paweł Panczyj, członek zarządu ABSL.

Zarobki w bydgoskich centrach biznesowych są wysokie, choć naturalnie płace są tu niższe od tych oferowanych w największych ośrodkach, takich jak Warszawa czy Kraków. Według danych Randstad, wykorzystanych w raporcie ABSL, osoby z niedużymi umiejętnościami zawodowymi najczęściej mogą liczyć na wynagrodzenie, w zależności od funkcji i obszaru zatrudnienia — od 3,2 tys. zł do 4 tys. zł brutto. Pracownicy nieco bardziej doświadczeni — od 4,7 tys. zł do 5,5 tys. zł brutto, a w przypadku niektórych funkcji w obszarze IT, jak deweloper, od 7 tys. zł do 11 tys. zł brutto miesięcznie. Płace menedżerów to już rząd kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

— Bydgoski rynek pracy dynamicznie się rozwija, dzięki czemu kandydaci mogą liczyć na coraz więcej zróżnicowanych propozycji zatrudnienia. Mając do wyboru bogatą ofertę zawodową i dobrą koniunkturę rynku pracy, kandydaci rzadziej rozważają wyjazd do większych aglomeracji. Niektórzy decydują się nawet na powrót — podkreśla Aneta Nowak, kierownik ds. świadczenia usług w Randstad Sourceright.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Regionalny lider świadczeń IT