Czytasz dzięki

Rehabilitacja z asystą… smartfonów

opublikowano: 28-05-2017, 11:23
aktualizacja: 28-05-2017, 11:24

Łódzcy lekarze znaleźli sposób na zwiększenie zaangażowania pacjentów w trakcie rehabilitacji. Opracowali aplikację OrtoMedSport, która pomoże im w leczeniu urazów i kontuzji. Produkt polecają zwłaszcza sportowcom - zawodowym i amatorom.

Bartłomiej Kacprzak, ortopeda i chirurg, założyciel łódzkiej kliniki OrtoMedSport, której pacjentami są m.in. zawodowi sportowcy, wyszedł z inicjatywą stworzenia aplikacji mobilnej, mającej pomóc osobom po kontuzjach, urazach i zabiegach chirurgicznych szybciej powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Jest to narzędzie medyczno-treningowe stanowiące uzupełnienie standardowej opieki lekarskiej lub fizjoterapeutycznej. 

- Pamiętać należy, że podstawą jest zawsze konsultacja lekarska i właściwa diagnoza - zastrzega Jakub Jabłoński, współtwórca aplikacji wprowadzonej w maju na rynek, oferowanej również pod nazwą OrtoMedSport.

Przedstawiciele kliniki zauważyli, że sporym problemem w długim procesie leczenia bywa słomiany zapał pacjentów - są oni aktywni i zaangażowani w początkowej fazie rehabilitacji, potem zapominają o systematyczności i konieczności wykonywania ćwiczeń w domu. Aplikacja ma im o tym przypominać i motywować do działania (wprowadzona została m.in. specjalna funkcja powiadamiania).

W OrtoMedSport przygotowane zostały zestawy ćwiczeń z dokładnym opisem i instruktażem wideo; podany został m.in. czas ich wykonywania i wskazana liczba powtórzeń, uwzględniono także rozgrzewkę i regenerację po wysiłku. 

Ćwiczenia zostały opracowane w oparciu o wiedzę i doświadczenie lekarzy z łódzkiej kliniki. Ich intensywność jest określana z uwzględnieniem poziomu bólu wskazywanego na początku przez samych pacjentów. Ćwiczenia dobierane są na podstawie ankiety wypełnianej przez użytkowników. 

Dodatkowo, zadaniem OrtoMedSport jest zwiększenie świadomości użytkowników na co dzień aktywnych fizycznie, w zakresie minimalizowania ryzyka wystąpienia urazu czy doznania kontuzji. Znaleźć w niej można pakiet pomocnych w tym zakresie wskazówek. 

Właściciel OrtoMedSport planuje rozwój aplikacji, przygotowywana jest m.in. jej anglojęzyczna wersja. Niebawem w kraju pojawić mają się również nowe oddziały kliniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane