Rehn: EBC jest gotów użyć wszelkich narzędzi

opublikowano: 11-06-2019, 12:52

Olli Rehn, członek rady prezesów EBC powiedział, że wojna handlowa raczej szybko nie osłabnie i dlatego bank centralny eurolandu jest gotów użyć wszelkich narzędzi do zwiększenia zaufania i wzrostu, informuje Reuters.

Rehn, uważany za jednego z głównych kandydatów na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, zasugerował, że nie ma tabu jeśli chodzi o możliwości działania banku. Oprócz cięcia stóp, czy większych zakupów obligacji, trzeba brać pod uwagę także np. wprowadzenie zróżnicowania w stosowaniu stopy depozytowej. Oznacza to, że możliwe byłoby wyłączenie banków od płacenia „kary”, obecnie wysokości 0,4 proc., od nadmiernych rezerw. Byłoby to korzystne dla zasobnych w gotówkę banków z północy Europy. Taki ruch oznaczałby jednak także znacznie dłuższe stosowanie ujemnej stopy depozytowej, bo EBC nie zdecydowałby się na tak fundamentalną zmianę polityki tylko na krótki czas, pisze Reuters.

Olli Rehn
Zobacz więcej

Olli Rehn fot. Bloomberg

- W przypadku dalszego słabnięcia gospodarczej aktywności i zajścia niekorzystnych wydarzeń, Rada Prezesów będzie zdeterminowana do działania i bycia gotową do dostosowania wszystkich jej narzędzi, jeśli okaże się to właściwe – powiedział Rehn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC