Czytasz dzięki

Rejestracje aut muszą trafić do sieci

opublikowano: 07-05-2020, 22:00

Dilerzy samochodów chcą przyspieszenia prac nad ułatwieniami w procesie rejestracji aut. Twierdzą, że to pomoże im oraz walce z koronawirusem.

Związek Dealerów Samochodów skierował do ministra cyfryzacji apel o wznowienie prac nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje zmianę procedury rejestracji nowych pojazdów, wprowadzając możliwość rejestracji samochodu bezpośrednio przez dilera z wykorzystaniem internetu.

Zdalna rejestracja samochodów usprawni internetowy handel. Może
przyczynić się też do złagodzenia spadków sprzedaży aut oraz podniesienia
komfortu i bezpieczeństwa — mówi Michał Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży
flotowej grupy MM Cars.
Zobacz więcej

NATURALNA DROGA:

Zdalna rejestracja samochodów usprawni internetowy handel. Może przyczynić się też do złagodzenia spadków sprzedaży aut oraz podniesienia komfortu i bezpieczeństwa — mówi Michał Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży flotowej grupy MM Cars. Fot. ARC

„Pandemia koronawirusa niemal zatrzymała światową i polską gospodarkę. Aktualne dane epidemiologiczne wskazująprzy tym, że mimo iż udało się uniknąć scenariusza jakiego doświadczyły kraje na zachodzie Europy, musimy stale liczyć się z obecnością wirusa w polskim społeczeństwie. Stan ten zapewne nie zmieni się przez najbliższe miesiące. Musimy zatem funkcjonować w rzeczywistości nakazującej społeczne dystansowanie się i przenoszenie jak największej ilości czynności do sfery zdalnej” — argumentują w liście związkowcy.

Tymczasem, rejestracja pojazdu, którą obecnie wykonują w ramach zadań własnych starostowie jest procesem, który wymaga aż trzykrotnej wizyty w urzędzie. Najpierw trzeba złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w formie papierowej, następnie następuje wydanie pozwolenia czasowego i tablic, które muszą być wydane „do rąk własnych”, a po upływie 30 dni następuje wydanie dowodu rejestracyjnego również do „rąk własnych”. Sytuacja ta dała o sobie znać w marcu i kwietniu tego roku, kiedy w warunkach obowiązywania ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zamknięto lub ograniczono działalność wielu urzędów obsługujących starostów w zakresie rejestracji pojazdów, co z kolei istotnie utrudniło i tak ograniczoną z powodów epidemicznych i ekonomicznych sprzedaż pojazdów. Michał Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży flotowej grupy MM Cars, podkreśla, że abstrahując od oczywistych względów związanych z pandemią, koniecznością ograniczenia kontaktów klientów, bądź pracowników salonów z urzędem, zdalna rejestracja samochodów ma niekwestionowaną zaletę. To skrócenie czasu rejestracji.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Ponadto, biorąc pod uwagę rosnącą sprzedaż samochodów przez szeroko rozumiane kanały e-commerce zdalna rejestracja pojazdów byłaby kolejnym usprawnieniem tej ścieżki sprzedażowej — mówi Michał Kwiatkowski.

Zdaniem członków Związku Dealerów Samochodowych dziś brak jest przeciwskazań, żeby czynności rejestracji pojazdów odbywały się z wykorzystaniem internetu. Już teraz możliwe jest przecież dokonywanie zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu przez usługę Gov.pl. Nie ma też przeciwwskazań, żeby dokumenty oraz tablice były doręczane do zainteresowanych przez firmy kurierskie.Związek apeluje o natychmiastowe nadanie pracom nad nowelizacją absolutnego priorytetu, tak aby najlepiej do końca czerwca 2020 r. wdrożyć system elektronicznej rejestracji pojazdów bezpośrednio przez autoryzowanych dilerów samochodów i inne przewidziane w ustawie podmioty. Zwracaliśmy się do ministra cyfryzacji o przyspieszenie prac nad ustawą w styczniu, kiedy pod urzędami komunikacji ustawiały się kolejki klientów, chcących zgłosić nabycie pojazdu.

Zwracamy się po raz kolejny. Tu nie ma już na co czekać. Nowa rzeczywistość zmusza nas do digitalizacji wielu procesów i procedur administracyjnych. Zacznijmy więc od tego co jest już prawie gotowe — mówi Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane