Rejs Wisłą z każdego miejsca na Ziemi

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Wisła jako jedna z ostatnich w Europie zachowała jeszcze wiele cech naturalnej rzeki.

Dlatego zespół Fundacji WWF za pomocą urządzenia Google Trekker zamontowanego na łodzi sfotografował latem tego roku prawie 300 km Wisły na jej pięciu wyjątkowych odcinkach. Teraz, nie ruszając się z domu, każdy może odkryć jej piękno. Wystarczy wejść na stronę Rejswisla.wwf.pl. Google Street View to popularna wśród internautów funkcja Map Google'a, która dzięki panoramicznym zdjęciom pozwala na wirtualne zwiedzanie ulic miast oraz najpiękniejszych i najciekawszych zakątków globu. Google wypożyczył fundacji najmniejszy system fotograficzny Street View, który został przeniesiony na drewnianą łódź. Trekker to głowica, składająca się z kilkunastu aparatów robiących jednocześnie zdjęcia sferyczne, umieszczona na statywie w formie plecaka. Dzięki niemu udało się pokazać zarówno najpiękniejsze odcinki Wisły z piaszczystymi łachami w korycie, naturalną roślinnością i nadwiślańskimi plażami, jak i odcinki przekształcone przez człowieka.

WIDOKI: Dzięki Fundacji WWF Polska można odbyć wirtualny rejs Wisłą na mapach Google'a. Na zdjęciach: piaszczyste łachy na odcinku środkowej Wisły oraz okolice twierdzy Modlin przy ujściu Narwi do Wisły.
Wyświetl galerię [1/2]

WIDOKI: Dzięki Fundacji WWF Polska można odbyć wirtualny rejs Wisłą na mapach Google'a. Na zdjęciach: piaszczyste łachy na odcinku środkowej Wisły oraz okolice twierdzy Modlin przy ujściu Narwi do Wisły. Fot. Sebastian Kobus, WWF Polska

— Koryto Wisły obejmuje ponad 50 obszarów chronionych,w tym aż 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów i 5 parków krajobrazowych. Zachowały się również liczne piaszczyste wyspy, będące największym w Polsce miejscem lęgów ptaków. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy wskutek regulacji — mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Projekt Street View na Wiśle ma umożliwić podziwianie pięknych krajobrazów każdemu, nawet z najodleglejszych od Polski miejsc na świecie. Rozpoczynając od źródeł, można oglądać ujęcia z górnej Wisły, Opactwo w Tyńcu i krakowski Wawel, zdjęcia ze środkowej Wisły z rejonu Solca z obszarami Natura 2000, z dolnej Wisły pięknie zachowaneskarpy z gniazdami jaskółek brzegówek oraz rejon Siarzewa. Na stronie Rejswisla.wwf.pl można wybrać odcinek, od którego chce się rozpocząć podróż. Na tej samej stronie każdy dorosły Polak, który chce pomóc ocalić Wisłę, może podpisać petycję przeciwko jej dewastacji, korzystając z hasła „Pozostaw Wisłę bezpieczną i piękną”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy